Uzasadnienie
- I. Stan sprawy
- 1. [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego postanowieniem z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] stwierdził, że odwołanie K. G. od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] z dnia [...] listopada 2012 r., nr [...] nakazującej K. G. usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości występujących w budynku mieszkalnym przy ul. D. [...] w W. poprzez naprawę: zniszczonej konstrukcji drewnianej budynku, drewnianych stropów i więźby dachowej wraz z pokryciem dachu, wymianę instalacji elektrycznej, zapewnienie połączenia w pomieszczeniach kuchennych przewodów wentylacyjnych i wykonanie remontu kominów ponad dachem oraz zakazującej użytkowania lokalu mieszkalnego nr [...] i nr [...] w budynku mieszkalnym przy ul. D. [...] w W. do czasu usunięcia ww. nieprawidłowości i wykonanie tynku oraz podłóg w lokalu nr [...], jak również wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz naprawę ścian osłonowych w terminie 6 miesięcy od dnia kiedy decyzja stanie się ostateczna - zostało wniesione z uchybieniem terminu przewidzianego w art. 129 § 2 kpa dla jego wniesienia.
Postanowienie zostało wydane na podstawie art. 134 w związku z art. 129 § 2 kpa oraz art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r., poz. 1409).
W uzasadnieniu postanowienia [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego podał, że decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] z dnia [...] listopada 2012 r., nr [...] adresowana do K. G. została odebrana za pokwitowaniem, jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru, w dniu 12 listopada 2012 r. (podpis K. G.). W decyzji tej zawarta była informacja o trybie i terminie wniesienia odwołania. W związku z powyższym termin do wniesienia odwołania od tej decyzji upłynął z dniem 26 listopada 2012 r. K. G. nadał odwołanie w placówce pocztowej w dniu 11 grudnia 2014 r., a zatem z uchybieniem terminu o którym mowa w art. 129 § 2 kpa.
W uzasadnieniu postanowienia organ stwierdził, że warunkiem skuteczności czynności procesowej - wniesienia odwołania, jest zachowanie ustawowego terminu. Uchybienie ustawowego terminu powoduje bezskuteczność odwołania, czego następstwem jest ostateczność decyzji.
Odnosząc się do zarzutów K. G. dotyczących upomnienia z dnia 28 listopada 2014 r. nr [...] organ wyjaśnił, że upomnienie stanowiące wezwanie do wykonania obowiązku określonego w decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] nr [...] jest czynnością poprzedzającą wszczęcie postępowania egzekucyjnego w tej sprawie i nie stanowi rozstrzygnięcia organów administracji publicznej w rozumieniu przepisów kpa. Tym samym na upomnienie to nie przysługuje żaden środek zaskarżenia.
- II. Zarzuty podniesione w skardze i stanowiska pozostałych stron
- 2. Skargę na postanowienie Wojewody [...] do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie złożył K. G., zarzucając, że postanowienie to jest wadliwe i powinno zostać uchylone. Podniósł, że organ II instancji w ogóle nie odniósł się do istoty odwołania, a jedynie ograniczył się do stwierdzenia, iż odwołanie zostało wniesione z uchybieniem terminu określonego w art. 129 kpa.
W dniu 22 lutego 2015 r. skarżący złożył pismo procesowe będące uzupełnieniem skargi, w którym zarzucił naruszenie:
- 1) art. 138 § 1 pkt 1 kpa poprzez utrzymanie w mocy decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego wydanej z naruszeniem przepisów postępowania, w tym szybkości, tj. art. 12 kpa poprzez wydanie decyzji przez organ I instancji dopiero w dniu [...] listopada 2012 r., tj. po 18 miesiącach od momentu dokonania oględzin budynku mieszkalnego przy ul. D. [...] w W., które miało miejsce w dniu 31 maja 2011 r.;
- 2) art. 136 kpa przez jego niezastosowanie z urzędu w sytuacji, gdy od momentu wydania decyzji przez organ I instancji w dniu [...] listopada 2012 r. do momentu wydania postanowienia przez organ II instancji w dniu [...] stycznia 2015 r. upłynęły ponad 2 lata, a zarówno decyzja, jak i postanowienie miały rygor natychmiastowej wykonalności ze względu na występujące zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia;
- 3) naruszeniu art. 7, art. 77 § 1 oraz art. 107 § 3 kpa:
- a) polegające na niedostatecznym wyjaśnieniu podstaw i przesłanek utrzymania w mocy decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...], poza argumentem naruszenia przez skarżącego terminu do wniesienia odwołania od decyzji organu I instancji, tj. naruszenia 129 kpa, w sytuacji gdy ewidentne jest naruszenie przepisów postępowania przez organ I instancji, w związku z rażącym
Sygn. akt VII SA/Wa 544/15 opóźnieniem w wydaniu decyzji i to szczególnie decyzji z rygorem natychmiastowego wykonania;
- b) przez zaniechanie przez organ zebrania i rozpatrzenia w sposób wyczerpujący całego materiału dowodowego, pozwalającego na sformułowanie nakazów zmierzających do usunięcia nieprawidłowości w budynku mieszkalnym, do czego organ był zobowiązany art. 77 § 1 kpa, przez co nie wykazał należytej dbałości o dokładne wyjaśnienie stanu faktycznego;
- 4) art. 66 ustawy Prawo budowlane w zw. z art. 108 § 1 kpa, w związku z nadaniem decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności w sytuacji, gdy od momentu powzięcia przez organ I instancji informacji o istnieniu stanu zagrożenia bezpieczeństwa życia i mienia do momentu wydania decyzji opatrzonej rygorem natychmiastowej wykonalności oraz zakazem użytkowania lokalu mieszkalnego nr [...] i [...] w budynku mieszkalnym przy ul. [...][...] w W., upłynęło 18 miesięcy;
- 5) art. 66 ustawy Prawo budowlane przez ogólnikowe ustalenie zakresu stwierdzonych nieprawidłowości i sposobu ich likwidacji;
- 6) art. 61 ustawy Prawo budowlane przez uznanie, że właściciel nie wykonuje swoich obowiązków polegających na utrzymaniu budynku w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie wziąwszy pod uwagę charakteru budynku oraz, że użytkowanie obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem nie oznacza konieczności zapewnienia obiektowi najwyższego standardu, tj. dostępu do wszelkich instalacji i urządzeń, jakie obecnie są stosowane (Wyrok NSA z 28 czerwca 2000 r., II SA/Kr 2399/99, niepubl).
Skarżący wniósł o przeprowadzenie dowodu uzupełniającego z dokumentu opinii rzeczoznawcy (biegłego) sądowego z zakresu budownictwa z 1989 r. celem wyjaśnienia istotnych wątpliwości co do stanu i charakteru budynku mieszkalnego.
- 3. W odpowiedzi na skargę Wojewoda [...] wniósł o oddalenie skargi i podtrzymał stanowisko wyrażone w zaskarżonym postanowieniu.
- III. Podstawa prawna rozstrzygnięcia oraz jej wyjaśnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
4. Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. Nr 153, poz. 1269 z późn. zm.) sąd administracyjny sprawuje kontrolę działalności administracji publicznej pod względem zgodności z prawem, co oznacza, że w zakresie dokonywanej kontroli Sąd zobowiązany jest zbadać, czy
Sygn. akt VII SA/Wa 544/15 organy administracji orzekając w sprawie nie naruszyły prawa w stopniu mogącym mieć wpływ na wynik sprawy
Przez prawo należy rozumieć prawo materialne oraz przepisy postępowania administracyjnego, według stanu faktycznego i prawnego obowiązującego w dniu wydania zaskarżonej decyzji.
Stosownie do art. 134 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo
- 0. postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.), sąd rozstrzyga w granicach danej sprawy nie będąc jednak związany zarzutami
- 1. wnioskami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
- 5. Zaskarżonym postanowieniem [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego stwierdził, że odwołanie K. G. od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] nakazującej K. G. usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości występujących w budynku mieszkalnym przy ul. D. [...] w W. poprzez naprawę: zniszczonej konstrukcji drewnianej budynku, drewnianych stropów i więźby dachowej wraz z pokryciem dachu, wymianę instalacji elektrycznej, zapewnienie połączenia w pomieszczeniach kuchennych przewodów wentylacyjnych i wykonanie remontu kominów ponad dachem oraz zakazującej użytkowania lokalu mieszkalnego nr [...] i nr [...] w budynku mieszkalnym przy ul. D. [...] w W. do czasu usunięcia ww. nieprawidłowości i wykonanie tynku oraz podłóg w lokalu nr 5, jak również wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz naprawę ścian osłonowych w terminie 6 miesięcy od dnia kiedy decyzja stanie się ostateczna - zostało wniesione z uchybieniem terminu przewidzianego dla jego wniesienia w art. 129 § 2 kpa.
Dokonując oceny zaskarżonego postanowienia Sąd uznał, że skarga nie zasługuje na uwzględnienie, ponieważ zaskarżone postanowienie nie narusza prawa.
Sąd podziela stanowisko organu przedstawione w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia.
- 6. Zgodnie z art. 129 § 2 kpa, odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie - od dnia jej ogłoszenia stronie.
Jak wynika z akt sprawy, decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] została
Sygn. akt VII SA/Wa 544/15 doręczona K. G. w dniu 12 listopada 2012 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru decyzji. Odbiór przesyłki skarżący pokwitował osobiście. W decyzji zostało zawarte pouczenie o prawie, terminie i trybie złożenia odwołania od tej decyzji.
Odwołanie K. G. nadał w urzędzie pocztowym w dniu 11 grudnia 2014 r.
Słusznie organ uznał, że zestawienie tych dat wskazuje, że odwołanie zostało wniesione po upływie terminu przewidzianego w art. 129 § 2 kpa, a uchybienie ustawowego terminu powoduje bezskuteczność odwołania, czego następstwem jest ostateczność decyzji.
7. Wskazać należy, że rozpatrzenie odwołania wniesionego z uchybieniem terminu stanowi rażące naruszenie prawa, o którym mowa w art. 156 § 1 pkt 2 kpa, bowiem oznacza weryfikację w postępowaniu odwoławczym decyzji ostatecznej, a zatem decyzji, która korzysta z ochrony trwałości - art. 16 § 1 kpa.
Bez wpływu natomiast na ocenę terminowości odwołania K. G. pozostaje kwestia związana z datą wydania przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] decyzji z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...]. Kwestia ta mogłaby być przedmiotem skargi na bezczynność organu bądź przewlekłość postępowania administracyjnego. Jednakże w niniejszej sprawie zarzuty w tym przedmiocie są bezprzedmiotowe.
- 8. Sąd nie doszukał się naruszeń przepisów prawa materialnego czy procesowego, które skutkowałyby koniecznością uchylenia zaskarżonego postanowienia.
- 9. Mając powyższe na uwadze, Sąd, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t. Dz. U. z 2012 r. poz. 270), orzekł jak w sentencji.