Uzasadnienie
Pismem z dnia 22 grudnia 2008 r. M. K. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] listopada 2008 r., którą utrzymano w mocy decyzję tego organu z dnia [...] września 2008 r. odmawiającą stwierdzenia nieważności orzeczenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia [...] grudnia 1948 r. oraz utrzymanego nim w mocy orzeczenia Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 1948 r. w sprawie podpadania nieruchomości ziemskiej [...] pod działanie art. 2 ust. 1 lit. e dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej.
Sąd pismem z dnia 26 stycznia 2008 r., w wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału IV z dnia 19 stycznia 2008 r., wezwał skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 200 zł., w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Równocześnie wezwano skarżącego do usunięcia braków formalnych skargi poprzez nadesłanie 11 egzemplarzy odpisów skargi poświadczonych za zgodność z oryginałem lub własnoręcznie podpisanych, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwania te, jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru, zostały doręczone skarżącemu dnia 3 lutego 2009 r. Wobec tego termin do usunięcia braków formalnych skargi i uiszczenia wpisu upłynął dnia 10 lutego 2009 r.
Jak wynika z akt sprawy skarżący nadesłał odpisy skargi w dniu 12 lutego 2009 r. (dowód: pieczęć na kopercie), a więc z uchybieniem wskazanego terminu.
Również wpis sądowy nie został uiszczony w zakreślonym terminie, bowiem z załączonej przez skarżącego kopii przekazu pocztowego, jak również z dowodu wpłaty znajdującego się w aktach sprawy wynika, iż należny wpis został opłacony dnia 11 lutego 2009 r.
Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153 poz. 1270 ze zm.) Sąd odrzuca skargę gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi, natomiast art. 220 § 3 ww. ustawy nakazuje by m.in. skargę, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, Sąd odrzucił.
W tym stanie rzeczy z uwagi, iż skarżący w zakreślonym terminie nie uzupełnił braków formalnych skargi ani nie uiścił należnego wpisu, Sąd na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 i art. 220 § 3 powołanej ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.
O zwrocie wpisu w pkt 2 sentencji orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 lit. a cyt. ustawy.