Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 19 listopada 2015 r., sygn. akt IV SA/Wa 2342/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA – Piotr Korzeniowski
Rozpoznanie
w dniu 19 listopada 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi Stowarzyszenia [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia postanawia: I. odrzucić skargę, II. zwrócić stronie skarżącej z kasy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie kwotę 200,00 zł tytułem zwrotu uiszczonego wpisu sądowego od skargi.

Uzasadnienie

W dniu 21 listopada 2014 r. (data stempla biura podawczego) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wpłynęła skarga Stowarzyszenia [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] września 2014 r. nr [...].

Zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału z dnia 9 grudnia 2014 r. wezwano stronę skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na ww. decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] w kwocie 200,00 złotych w terminie 7 dni, od daty doręczenia zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi.

Powyższe wezwanie zostało doręczone stronie skarżącej w dniu 15 grudnia 2014 r., a zatem termin do dokonania powyższej czynności upływał z dniem 22 grudnia 2014 r.

W dniu 22 grudnia 2014 r. (data stempla biura podawczego) do Sądu wpłynął wniosek strony skarżącej – ww. Stowarzyszenia o zwolnienie od kosztów sądowych.

Postanowieniem z dnia 13 stycznia 2015 r. referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odmówił Stowarzyszeniu zwolnienia od kosztów sądowych.

Na powyższe postanowienie skarżąca wniosła sprzeciw. W wyniku jego rozpoznania Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 11 maja 2015 r. odmówił skarżącej zwolnienia od kosztów sądowych.

Na powyższe postanowienie skarżąca wniosła zażalenie.

Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 16 czerwca 2015 r. sygn. akt II OZ 543/15 oddalił zażalenie na powyższe postanowienie Sądu.

Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że nie zidentyfikowano wpłaty do niniejszej sprawy do dnia 22 czerwca 2015 r.

Wezwaniem z dnia 30 czerwca 2015 r. w wykonaniu zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 22 czerwca 2015 r. wezwano stronę skarżącą do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 9 grudnia 2014 r. o wezwaniu do uiszczeniu wpisu sądowego od skargi, w terminie 7 dni, od daty doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

Powyższe wezwanie zostało doręczone stronie skarżącej w dniu 6 lipca 2015 r., a zatem termin do uiszczenia wpisu sądowego od skargi upływał z dniem 13 lipca 2015 r.

Z akt sprawy wynika, że strona skarżąca uiściła wpis sądowy od skargi w dniu 21 lipca 2015 r., a zatem z uchybieniem terminu do dokonania czynności.

Pismem z dnia 14 lipca 2015 r. skarżąca wiosła o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, jednak postanowieniem z dnia 17 sierpnia 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił skarżącej przywrócenia terminu.

Na powyższe postanowienie skarżąca wniosła zażalenie, które Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 1 października 2015 r. sygn. akt II OZ 894/154 oddalił. Powyższe postanowienie jest ostateczne.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

W myśl art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., dalej P.p.s.a.) sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W przypadku wniesienia skargi, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby w terminie siedmiu dni od doręczenia mu wezwania uiścił należną opłatę, pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, a jeśli pismem tym jest skarga, pod rygorem jej odrzucenia (art. 220 § 3 P.p.s.a.).

W niniejszej sprawie strona skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu od skargi, jednakże nie dokonała żądanej czynności w wyznaczonym siedmiodniowym terminie, który upłynął z dniem 13 lipca 2015 r. Należy podkreślić, że wezwanie Sądu zawierało szczegółowe pouczenie co do terminu wypełnienia obowiązku nałożonego na stronę skarżącą oraz co do skutków jego niedochowania. Pomimo tego skarżąca uiściła wpis sądowy od skargi po terminie.

Z uwagi, że skarga nie została prawidłowo opłacona, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a. orzekł jak w punkcie pierwszym sentencji postanowienia. Na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a. Sąd orzekł jak w punkcie drugim sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 6 czerwca 2016 r., dokument z 18 kwietnia 2016 r., dokument z 17 sierpnia 2015 r., dokument z 11 maja 2015 r., dokument z 13 stycznia 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.