Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 24 kwietnia 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił zażalenie skarżącego na postanowienie z dnia 26 lutego 2014 r. o odrzuceniu osobiście sporządzonej skargi kasacyjnej.
W piśmie z dnia 19 marca 2014 r. skarżący złożył zażalenie na powyższe postanowienie a następnie w odpowiedzi na wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od tego zażalenia pismem z dnia 5 czerwca 2014 r. wniósł wniosek o przyznanie prawa pomocy.
Następnie postanowieniem z dnia 1 października 2014 r. referendarz sądowy odmówił skarżącemu przyznania prawa pomocy. Na powyższe postanowienie skarżący wniósł sprzeciw. Sąd postanowieniem z dnia 29 października 2014 r. odmówił skarżącemu przyznania prawa pomocy w zakresie całkowitym. Postanowienie to zostało zaskarżone zażaleniem z dnia 2 grudnia 2014 r. Prawidłowość powyższego orzeczenia potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, który postanowieniem z dnia 30 grudnia 2014 r., sygn. akt I OZ 1134/14 oddalił zażalenie skarżącego na powyższe postanowienie.
Następnie w wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 2 lutego 2015 r. skarżący został wezwany do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 21 maja 2014 r. i uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia na postanowienie z dnia 24 kwietnia 2014 r. Jednocześnie został pouczony, że nieuiszczenie należności we wskazanym terminie spowoduje odrzuceniem zażalenia.
Korespondencja sądowa zawierająca odpis zarządzenia z dnia 2 lutego 2015 r. została skutecznie doręczona skarżącym w dniu 13 lutego 2015 r. W zakreślonym terminie, który upłynął w dniu 20 lutego 2015 r., wpis nie został uiszczony.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Stosownie do treści art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. 2012 r., poz. 270) zwanej dalej P.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami, o których mowa w § 1, są skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania.
Natomiast zgodnie z art. 220 § 1 i § 3 P.p.s.a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2 i 3, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu przewodniczący wydaje zarządzenie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania. Jednakże skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.
Ponadto na podstawie art. 197 § 2 P.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej. A tym samym wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie (art. 178 P.p.s.a.).
W niniejszej sprawie skarżący pomimo prawidłowego wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia z dnia 19 marca 2014 r. na postanowienie z dnia 24 kwietnia 2014 r. wraz z pouczeniem o skutkach jego niewykonania w przewidzianym terminie wpisu nie uiścili.
W tym stanie rzeczy, na mocy art. 220 § 3 w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a. orzeczono, jak w sentencji postanowienia