Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 9 kwietnia 2015 r., sygn. akt IV SA/Wa 1749/13

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA – Krystyna Napiórkowska
Rozpoznanie
w dniu 9 kwietnia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi A. S. na działanie Ministra Sprawiedliwości

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić zażalenie A. S. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 kwietnia 2014 r. sygn. akt IV SA/Wa 1749/13.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 24 kwietnia 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił zażalenie skarżącego na postanowienie z dnia 26 lutego 2014 r. o odrzuceniu osobiście sporządzonej skargi kasacyjnej.

W piśmie z dnia 19 marca 2014 r. skarżący złożył zażalenie na powyższe postanowienie a następnie w odpowiedzi na wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od tego zażalenia pismem z dnia 5 czerwca 2014 r. wniósł wniosek o przyznanie prawa pomocy.

Następnie postanowieniem z dnia 1 października 2014 r. referendarz sądowy odmówił skarżącemu przyznania prawa pomocy. Na powyższe postanowienie skarżący wniósł sprzeciw. Sąd postanowieniem z dnia 29 października 2014 r. odmówił skarżącemu przyznania prawa pomocy w zakresie całkowitym. Postanowienie to zostało zaskarżone zażaleniem z dnia 2 grudnia 2014 r. Prawidłowość powyższego orzeczenia potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, który postanowieniem z dnia 30 grudnia 2014 r., sygn. akt I OZ 1134/14 oddalił zażalenie skarżącego na powyższe postanowienie.

Następnie w wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 2 lutego 2015 r. skarżący został wezwany do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 21 maja 2014 r. i uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia na postanowienie z dnia 24 kwietnia 2014 r. Jednocześnie został pouczony, że nieuiszczenie należności we wskazanym terminie spowoduje odrzuceniem zażalenia.

Korespondencja sądowa zawierająca odpis zarządzenia z dnia 2 lutego 2015 r. została skutecznie doręczona skarżącym w dniu 13 lutego 2015 r. W zakreślonym terminie, który upłynął w dniu 20 lutego 2015 r., wpis nie został uiszczony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. 2012 r., poz. 270) zwanej dalej P.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami, o których mowa w § 1, są skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania.

Natomiast zgodnie z art. 220 § 1 i § 3 P.p.s.a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2 i 3, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu przewodniczący wydaje zarządzenie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania. Jednakże skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.

Ponadto na podstawie art. 197 § 2 P.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej. A tym samym wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie (art. 178 P.p.s.a.).

W niniejszej sprawie skarżący pomimo prawidłowego wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia z dnia 19 marca 2014 r. na postanowienie z dnia 24 kwietnia 2014 r. wraz z pouczeniem o skutkach jego niewykonania w przewidzianym terminie wpisu nie uiścili.

W tym stanie rzeczy, na mocy art. 220 § 3 w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a. orzeczono, jak w sentencji postanowienia

Pod tą sygnaturą także: dokument z 29 października 2014 r., dokument z 1 października 2014 r., dokument z 24 kwietnia 2014 r., dokument z 26 lutego 2014 r., dokument z 12 grudnia 2013 r., dokument z 11 grudnia 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.