Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 15 lipca 2015 r., sygn. akt III SA/Po 1888/14

Metryka

Sąd
Dnia 15 lipca 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
Sędzia WSA Barbara Koś przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 15 lipca 2015 roku na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi Spółki A w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia 23 kwietnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za okres od kwietnia do września 2011 roku

Sentencja

postanawia:

  1. przywrócić skarżącej termin do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 26 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Po 1888/14.

Uzasadnienie

Zarządzeniem z dnia 19 maja 2015 r. skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w kwocie [...] zł w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania w tym przedmiocie pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej.

Odpis powyższego zarządzenia doręczono pełnomocnikowi strony skarżącej w dniu 25 maja 2015 r.

Pismem z dnia 10 czerwca 2015 r., sprecyzowanym w dniu 3 lipca 2015 r., pełnomocnik skarżącej zwrócił się z wnioskiem o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej wraz z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy. W uzasadnieniu tego wniosku pełnomocnik wskazał, że działający w imieniu skarżącej spółki Prezes Zarządu G. Z. przebywał na terenie swojego stałego miejsca zamieszkania, tj. w H. (N.). Mając świadomość tego, iż termin do złożenia wniosku o przyznanie prawa pomocy upływa w dniu 1 czerwca 2015 r. postanowił, iż w tymże dniu przedmiotowy wniosek (który musi być podpisany wyłącznie przez osobę składającą oświadczenie) dostarczy osobiście do ustanowionego w sprawie pełnomocnika procesowego, celem jego dalszego przekazania w imieniu skarżącej do Sądu. W dniu 1 czerwca 2015 r. G. Z. nagle rozchorował się i - jak wynika z treści zaświadczenia lekarskiego - był niezdolny do pracy i odbywania podróży w dniach: od 01.06.2015 r. do 04.06.2015 r. W tej sytuacji, w ocenie strony skarżącej, niedochowanie terminu nastąpiło na skutek okoliczności, na które nie miał on żadnego wpływu. Tym samym brak winy w uchybieniu terminu można uznać za co najmniej uprawdopodobniony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje.

Zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. – dalej jako P.p.s.a.), jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Stosownie zaś do art. 87 § 1, § 2 i § 4 P.p.s.a., strona powinna wystąpić z takim wnioskiem w terminie 7 dni od czasu ustania przyczyny uchybienia oraz uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu, a ponadto równocześnie z wnioskiem dokonać czynności, której nie dokonała w terminie.

Pozytywną przesłanką przywrócenia terminu jest zatem brak winy strony w uchybieniu terminu. Przywrócenie terminu może mieć miejsce wtedy, gdy uchybienie terminu nastąpiło wskutek przeszkody, której strona nie mogła usunąć nawet przy użyciu największego w danych warunkach wysiłku. Tylko w takich warunkach można przyjąć brak winy w uchybieniu terminu (zob. też postanowienie NSA z 4 czerwca 2008r., sygn. akt I OZ 357/08, LEX nr 493881). Ocenie Sądu podlega zatem, czy strona postępowania dołożyła wszelkiej możliwej staranności, jakiej należało od niej oczekiwać. Przywrócenie uchybionego terminu ma charakter wyjątkowy i może nastąpić jedynie w przypadku, gdy w sposób przekonujący uprawdopodobniony zostanie brak winy.

W niniejszej sprawie strona skarżąca, wyjaśniając przyczyny uchybienia terminowi do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej wskazała, że w dniu 1 czerwca 2015 r., a więc w terminie wyznaczonym do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej, nagle rozchorowała się. Niezdolność do pracy i odbywania podróży – jak wynika z przedłożonego zaświadczenia lekarskiego – trwała od 1 do 4 czerwca 2015 r. Należy zatem przychylić się do stanowiska strony skarżącej, że nagła niedyspozycja zdrowotna reprezentanta strony skarżącej, która rozpoczęła się w ostatnim dniu zakreślonego terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej, uniemożliwiła skarżącej spółce dokonanie w tym terminie czynności procesowej w postaci złożenia wniosku o przyznanie prawa pomocy, stanowiącej alternatywę dla zadośćuczynienia obowiązkowi uiszczenia wpisu sądowego, a wymagającej osobistego działania osoby składającej oświadczenie.

W ocenie Sądu wskazana okoliczność ma charakter wyjątkowy i uprawdopodabnia brak winy strony w uchybieniu terminowi. Jednocześnie wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu została dokonana czynność procesowa w postaci złożenia wniosku o przyznanie prawa pomocy, alternatywna wobec obowiązku uiszczenia wpisu sądowego.

Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 86 § 1 P.p.s.a, orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 17 grudnia 2015 r., dokument z 28 października 2015 r., dokument z 18 września 2015 r., dokument z 26 marca 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.