Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 6 listopada 2013 r., sygn. akt VII SA/Wa 640/13

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Agnieszka Wilczewska-Rzepecka przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 6 listopada 2013 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi A. B. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2013 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji

Sentencja

postanawia:

  1. 1. odrzucić skargę kasacyjną A. B.,
  2. 2. zwrócić ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skarżącemu A. B. kwotę 100 zł (słownie: sto złotych) tytułem zwrotu uiszczonego wpisu sądowego od skargi kasacyjnej.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 4 września 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę A. B. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2013 r., znak: [...].

Odpis ww. postanowienia został przesłany pełnomocnikowi skarżącego M. B. na wskazany adres do korespondencji przy piśmie z dnia 5 września 2013 r.

Pełnomocnik skarżącego nie odebrał wskazanego pisma, jednakże pismo prawidłowo awizowane uważa się za skutecznie doręczone z upływem ostatniego dnia okresu, na który pismo zostało złożone w urzędzie pocztowym, tj. w niniejszym przypadku z dniem 24 września 2013 r.

Zgodnie z art. 73 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., zwana dalej p.p.s.a.), w razie niemożności doręczenia pisma w sposób przewidziany w art. 65-72, pismo składa się na okres czternastu dni w placówce pocztowej w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe albo w urzędzie gminy, dokonując jednocześnie zawiadomienia określonego w § 2. Zawiadomienie o złożeniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy w terminie siedmiu dni od dnia pozostawienia zawiadomienia, umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej, a gdy to nie jest możliwe, na drzwiach mieszkania adresata lub w miejscu wskazanym jako adres do doręczeń, na drzwiach biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe (§ 2). W przypadku niepodjęcia pisma w terminie, o którym mowa w § 2, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru pisma w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od dnia pierwszego zawiadomienia o złożeniu pisma w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy (§ 3). Doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, o którym mowa w § 1 (§ 4).

Ze zwrotu listu poleconego zawierającego odpis postanowienia z dnia 4 września 2013 r. wynika, że przesyłka została awizowana dnia 10 września 2013 r. (adresata nieobecny), zawiadomienie o pozostawieniu przesyłki w placówce pocztowej umieszczono w oddawczej skrzynce pocztowej, powtórne awizo miało miejsce w dniu 18 września 2013 r., zwrot do nadawcy w dniu 26 września 2013 r.

Skoro pierwsze zawiadomienie o złożeniu pisma w placówce pocztowej miało miejsce 10 września 2013 r., mając na uwadze dyspozycję ww. przepisów, zwłaszcza § 3, należy uznać, że doręczenia dokonano w dniu 24 września 2013 r. Od tej daty zaczął biec trzydziestodniowy termin, zgodnie z art. 177 § 1 p.p.s.a., na wniesienie skargi kasacyjnej. A. B. w dniu 25 października 2013 r. (data nadania w UP) wniósł skargę kasacyjną, a więc z uchybieniem ustawowego terminu do jej wniesienia, termin ten upływał bowiem w dniu 24 października 2013 r.

Stosownie do art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniała w wyznaczonym terminie.

Mając powyższe na względzie, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 178 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.

O kosztach orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 ww. ustawy.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 29 listopada 2013 r., dokument z 4 września 2013 r., dokument z 29 kwietnia 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.