Uzasadnienie
Strona skarżąca – Stowarzyszenie P. [...] z siedzibą w T. wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [....] września 2017 r. znak: [....] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia.
W skardze strona skarżąca wniosła o przyznanie prawa pomocy.
Postanowieniem z dnia 28 lutego 2018 r. starszy referendarz sądowy odmówił stronie skarżącej przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym dotyczącym zwolnienia od kosztów sądowych.
Następnie, postanowieniem z dnia 16 kwietnia 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprzeciwu strony skarżącej, utrzymał w mocy postanowienie z dnia 28 lutego 2018 r.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 16 kwietnia 2018 r. wezwano stronę skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na ww. postanowienie w kwocie 100 zł (słownie: sto złotych), w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu został doręczony stronie skarżącej w dniu 14 maja 2018 r. (karta 61). Zatem termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 21 maja 2018 r.
W odpowiedzi na ww. wezwanie Sądu strona skarżąca wniosła kolejny wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym oraz zażalenie na postanowienie Sądu z dnia 16 kwietnia 2018 r.
Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że do dnia 6 czerwca 2018 r. wpis sądowy w niniejszej sprawie nie został uiszczony.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Stosownie do treści art. 220 § 1 p.p.s.a. - ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.), sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Ponadto z art. 220 § 3 p.p.s.a. wynika, że skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlegają odrzuceniu przez sąd.
Wobec prawomocnego postanowienia z dnia 16 kwietnia 2018 r. zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 16 kwietnia 2018 r. wezwano stronę skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na ww. postanowienie w kwocie 100 zł (słownie: sto złotych), w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu został doręczony stronie skarżącej w dniu 14 maja 2018 r. (karta 61). Zatem termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 21 maja 2018 r.
Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że do dnia 6 czerwca 2018 r. wpis sądowy w niniejszej sprawie nie został uiszczony.
W zarządzeniu z dnia 16 kwietnia 2018 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego Sąd poinformował stronę skarżącą, że w związku z prawomocnym postanowieniem z dnia 16 kwietnia 2018 r. złożenie kolejnego wniosku o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych nie wstrzymuje biegu terminu do uiszczenia wpisu od skargi.
Stwierdzić zatem należy, że strona skarżąca nie zastosowała się do wezwania Sądu i nie uiściła w terminie należnej kwoty wpisu sądowego.
Z powyższych względów, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., odrzucił skargę.