Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 21 czerwca 2018 r., sygn. akt VII SA/Wa 2169/17

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Włodzimierz Kowalczyk przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 21 czerwca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi A. G. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lipca 2017 r. Nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji ostatecznej i umorzenia postępowania administracyjnego

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Skarżący wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 25 lipca 2017 r., Nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji ostatecznej i umorzenia postępowania administracyjnego.

Zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 27 września 2017 r. wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 zł, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.

Skarżący po otrzymaniu wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od skargi zwrócili się do Sądu o przyznanie prawa pomocy.

Postanowieniem referendarza sądowego z dnia 29 grudnia 2017 r. pozostawiono odmówiono skarżącemu przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym dotyczącym zwolnienia od kosztów sądowych. Po rozpoznaniu sprzeciwu, postanowieniem z dnia 19 kwietnia 2018 r. utrzymano w mocy zaskarżone postanowienie.

Następnie zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału z dnia 19 kwietnia 2018 r. wezwano skarżącego do wykonania zarządzenia z dnia 27 września 2017 r. w przedmiocie uiszczenia wpisu sądowego od skargi.

Z akt sprawy wynika, że skarżący nie odebrał wezwania pomimo dwukrotnego awizowania. Mając jednak na względzie treść art. 73 p.p.s.a. pismo uważa się za doręczone z upływem ostatniego dnia czternastodniowego okresu, na który pismo to zostało złożone w placówce pocztowej. Niniejsze pismo pozostawało złożone w urzędzie pocztowym w okresie od dnia 16 maja 2018 r. do dnia 4 czerwca 2018 r. Zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu uważa się zatem za skutecznie doręczone z dniem 30 maja 2018 r. Ostatni dzień terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi przypadł więc na dzień 6 czerwca 2018 r.

Po sprawdzeniu w Rejestrze opłat sądowych ustalono, że do dnia 19 czerwca 2018 r. nie zidentyfikowano do niniejszej sprawy wpłaty z tytułu wpisu sądowego od skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

W myśl art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017, poz. 1369 ze zm.) sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez Sąd na podstawie art. 220 § 3 w/w ustawy.

W niniejszej sprawie skarżący nie uiścił wpisu sądowego od skargi, zatem skargę należało odrzucić.

Termin siedmiodniowy jest terminem ustawowym, który nie może być skracany, ani przedłużany. Mając na uwadze, że czynność strony skarżącej, od której zależała skuteczność skargi nie została wykonana w terminie, stwierdzić należy, iż skarga wniesiona została bez dopełnienia wymaganego przez prawo warunku, nie można zatem było nadać dalszego biegu sprawie, skarga zaś podlega odrzuceniu.

W związku z powyższym, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. skargę odrzucono.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 19 kwietnia 2018 r., dokument z 29 grudnia 2017 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.