Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 30 września 2013 r., sygn. akt VII SA/Wa 1868/13

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Bogusław Cieśla przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 30 września 2013 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi T. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2013 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji

Sentencja

postanawia:

  1. 1. odrzucić skargę;
  2. 2. zwrócić T. kwotę 200 (słownie: dwieście) złotych, tytułem uiszczonego wpisu od skargi.

Uzasadnienie

Strona skarżąca – T., wniosła bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2013 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji. Wraz ze skargą uiszczony został wpis sądowy w kwocie 200 złotych (k. 22 akt).

Decyzja będąca przedmiotem zaskarżenia jest ostateczna, wobec czego stronie skarżącej przysługiwało prawo złożenia od niej w terminie 30 dni, za pośrednictwem organu, skargi do sądu administracyjnego. O takim trybie zaskarżenia skarżąca została prawidłowo pouczona przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w zaskarżonej decyzji. Jak wynika z akt skarżąca otrzymała zaskarżoną decyzję 10 lipca 2013 r. (zpo w aktach administracyjnych).

W dniu 9 sierpnia 2013 r. skarżąca nadała bezpośrednio na adres Sądu skargę (k. 11 akt), która została w dniu 13 sierpnia 2013 r. wpisana do dziennika korespondencji ogólnej pod sygnaturą VII KO 196/13. W myśl art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. - dalej jako p.p.s.a.) Sąd przekazał ją w dniu 16 sierpnia 2013 r. według właściwości do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. O tym fakcie skarżąca została poinformowana (zpo k. 17 akt).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z dyspozycją art. 53 § 1 i art. 54 § 1 p.p.s.a. skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Regułę ogólną w stosunku do rozstrzygnięć w sprawach indywidualnych, a więc decyzji administracyjnych oraz postanowień wydawanych w administracyjnym postępowaniu jurysdykcyjnym, egzekucyjnym i zabezpieczającym stanowi to, że początkową datą terminu będzie - zgodnie z art. 111 § 1 kodeksu cywilnego w zw. z art. 83 § 1 p.p.s.a. - dzień następny po dniu, w którym skarżącemu zostało doręczone rozstrzygnięcie podlegające zaskarżeniu.

Tryb jest zachowany wówczas, gdy skarga zostaje skierowana do organu, którego decyzję zaskarżono, zaś termin jest zachowany wówczas, gdy przed jego upływem, czyli najpóźniej w ostatnim dniu terminu skarga zostanie złożona bezpośrednio w biurze podawczym organu (nie Sądu), którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi. To samo dotyczy nadania skargi w polskim urzędzie pocztowym (na adres organu), które jest równoznaczne z wniesieniem jej do sądu (art. 83 § 3 p.p.s.a.). Tryb wniesienia skargi do Sądu jest trybem, którego zmiana jest niedopuszczalna. Upływ tego terminu sąd zobowiązany jest uwzględniać z urzędu, w ramach badania spełnienia wymogów formalnych skargi (por. postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 stycznia 2006 r., III SA/Wa 3000/05; postanowienie NSA z 29 maja 2008r., I FSK 631/08, Lex nr 505351).

W rozpoznawanej sprawie skarżąca w dniu 10 lipca 2013 r. pokwitowała odbiór decyzji z dnia [...] czerwca 2013 r., zaś skargę nadała bezpośrednio do Sądu w Urzędzie Pocztowym R., w dniu 9 sierpnia 2013 r., tym samym czyniąc to z uchybieniem trybu. Powyższe spowodowało, że sąd zmuszony był przekazać skargę według właściwości do organu, co nastąpiło 16 sierpnia 2013 r., zatem ów dzień należało przyjąć za dzień prawidłowego wniesienia skargi.

Mając powyższe ustalenia na uwadze sąd stwierdził, że nadanie skargi do organu dnia 16 sierpnia 2013 r., podczas gdy ostatnim dniem terminu do jej skutecznego wniesienia był 9 sierpnia 2013 r., skutkuje jej odrzuceniem.

Z uwagi na powyższe Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.

O kosztach orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 25 listopada 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.