Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 25 czerwca 2019 r., sygn. akt VII SA/Wa 1816/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Izabela Ostrowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 25 czerwca 2019 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku o uzupełnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 sierpnia 2016 r., sygn. akt VII SA/Wa 1816/14 poprzez zasądzenie kosztów postępowania sądowego
Sprawa
w sprawie ze skargi J.W. na decyzję G. I. N. B. z dnia [...], znak [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić wniosek skarżącej o uzupełnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 sierpnia 2016 r., sygn. akt VII SA/Wa 1816/14 poprzez zasądzenie kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 17 sierpnia 2016 r., sygn. VII SA/Wa 1816/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. W. na decyzję G. I. N. B. z [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego. Po rozpatrzeniu, złożonej pismem z [...], skargi kasacyjnej Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 6 lutego 2018 r., sygn. II OSK 336/17 uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie oraz zaskarżoną decyzję, a także zasądził od organu na rzecz J. W. kwotę 760 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

J. W. pismem z 29 marca 2019 r. złożyła wniosek o zasądzenie poniesionych kosztów postępowania sądowego przed sądem I instancji w kwocie 372 złotych. W kolejnym piśmie z 1 czerwca 2019 r. wskazała, że wyrokiem z 6 lutego 2018 r. Sąd zasądził zwrot kosztów w wysokości 760 złotych, natomiast faktyczne koszty poniesione przez skarżącą w postępowaniu pierwszej instancji wyniosły 435 złotych, zaś w drugiej instancji - 715 złotych. W przedmiotowym piśmie J. W. wniosła o zasądzenie kwoty 435 złotych.

Pisma skarżącej należy potraktować jako wniosek o uzupełnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 17 sierpnia 2016 r., sygn. akt VII SA/Wa 1816/14.

Odpis powyższego wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony skarżącej 21 października 2016 r. (dowód: zwrotne potwierdzenie odbioru - k. 331 akt sądowych).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 209 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2018 r. poz. 1302 ze zm., dalej: "p.p.s.a.") wniosek strony o zwrot kosztów sąd rozstrzyga w każdym orzeczeniu uwzględniającym skargę.

W myśl art. 157 § 1 p.p.s.a. jeżeli sąd nie zamieścił w wyroku dodatkowego orzeczenia, które według przepisów ustawy powinien był zamieścić z urzędu, strona może w ciągu czternastu dni od doręczenia wyroku z urzędu - a gdy wyroku nie doręcza się stronie od dnia ogłoszenia – zgłosić wniosek o uzupełnienie wyroku.

Stosownie do art. 157 § 1a omawianej ustawy wniosek, o którym mowa w § 1, zgłoszony po upływie terminu, podlega odrzuceniu. Sąd może wydać postanowienie na posiedzeniu niejawnym.

Wyrokiem z 17 sierpnia 2016 r., sygn. VII SA/Wa 1816/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. W. W wyroku oddalającym skargę Sąd nie orzeka o kosztach na rzecz skarżącego (art. 209 p.p.s.a. a contrario), zatem w niniejszej sprawie nie zachodzi sytuacja, w której sąd nie orzekł o całości skargi albo nie zamieścił w wyroku dodatkowego orzeczenia, które według przepisów ustawy powinien był zamieścić z urzędu.

Skarżąca otrzymała odpis wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie 21 października 2016 r., zatem termin do złożenia wniosku o jego uzupełnienie upłynął 4 listopada 2016 r. Tymczasem skarżąca złożyła wniosek dopiero 1 kwietnia 2019 r. (dowód: data stempla pocztowego – k. 444 akt sądowych). Z tego względu wniosek podlega odrzuceniu jako spóźniony.

Ponadto wskazać należy, że o kosztach w niniejszej sprawie orzekł nie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie lecz Naczelny Sąd Administracyjny.

Mając powyższe na względzie Sąd, na podstawie art. 157 § 1 i 1a p.p.s.a. postanowił jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 17 sierpnia 2016 r., dokument z 22 marca 2016 r., dokument z 9 grudnia 2015 r., dokument z 16 września 2015 r., dokument z 21 stycznia 2015 r., dokument z 30 października 2014 r., dokument z 6 października 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.