Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 19 grudnia 2013 r., sygn. akt VII SA/Wa 1244/13

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Bogusław Cieśla przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 19 grudnia 2013 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi E. Z. i P. Z. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2013 r. znak [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji

Sentencja

postanawia:

  1. 1. odrzucić zażalenie
  2. 2. zwrócić ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skarżącemu P. Z. kwotę 100 zł (słownie: sto złotych) tytułem uiszczonego wpisu od zażalenia

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 28 października 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2013 r. znak [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.

Zażalenie na powyższe postanowienie złożył skarżący P. Z. reprezentowany przez pełnomocnika adw. K. K. Zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału z dnia 18 listopada 2013 r. wezwano pełnomocnika skarżącego do usunięcia braków formalnych zażalenia, przez nadesłanie 2 egzemplarzy odpisów zażalenia, w terminie 7 dni, pod rygorem jego odrzucenia.

Powyższe wezwania doręczono pełnomocnikowi skarżącego w dniu 22 listopada 2013 r. (zpo k. 92 akt sprawy), a zatem zakreślony termin na wykonanie powyższego wezwania upływał wraz z dniem 29 listopada 2013 r

Pełnomocnik skarżącego nadesłała odpisy zażalenia dopiero w dniu 2 grudnia 2013 r. (dowód k. 97 akt sprawy).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Na wstępie zaznaczyć należy, że do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej (art. 197 § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm. - dalej jako p.p.s.a.). Zgodnie zaś z art. 176 powołanej ustawy skarga kasacyjna powinna spełniać warunki przewidziane dla pisma strony, ponadto zawierać wskazanie zaskarżonego orzeczenia, wniosek o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie.

W myśl art. 47 § 1 p.p.s.a. do pisma strony należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom, a ponadto jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych. Gdy zażalenie nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa do jego uzupełnienia lub poprawienia w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia zażalenia (art. 49 § 1 i art. 178 w związku z art. 197 § 2 powoływanej ustawy).

W rozpoznawanej sprawie wezwanie do usunięcia braków formalnych zażalenia doręczono pełnomocnikowi skarżącego w dniu 22 listopada 2013 r., zatem termin do ich wykonania upływał w dniu 29 listopada 2013 r. Pełnomocnik nadesłała odpisy zażalenia po upływie 7-dniowego terminu, bowiem dopiero w dniu 2 grudnia 2013 r.

Wyjaśnić należy, że siedmiodniowy termin do usunięcia braków formalnych zażalenia jest terminem ustawowym i Sąd nie ma możliwości rozpoznania zażalenia w sytuacji, gdy strona uchybiła terminowi do dokonania czynności. Art. 85 p.p.s.a stanowi, że czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna.

Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.

O zwrocie wpisu Sąd postanowił na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 powołanej ustawy.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 26 listopada 2014 r., dokument z 20 lutego 2014 r., dokument z 28 października 2013 r., dokument z 6 września 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.