Uzasadnienie
B.Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej także: "skarżąca spółka" lub "strona skarżąca") wniosła skargę na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lipca 2013 r., nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej.
Wyrokiem z dnia 4 listopada 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 2715/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił powyższą skargę.
W dniu [...] stycznia 2015 r. skarżąca spółka, reprezentowana przez adwokata, wniosła skargę kasacyjną od powyższego wyroku wraz z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych w zakresie wpisu sądowego od skargi kasacyjnej.
W wyniku rozpoznania powyższego wniosku Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie postanowieniem z dnia 13 marca 2015 r. odmówił stronie skarżącej zwolnienia od kosztów sądowych.
Z uwagi na fakt, iż skarżąca nie wniosła sprzeciwu od powyższego postanowienia, zarządzeniem z dnia 6 sierpnia 2015 r. skarżąca została wezwana przez Przewodniczącego Wydziału VI WSA w Warszawie do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej.
Nieodebrane, a następnie zwrócone pismo wzywające do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej zostało - w trybie art. 73 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. - dalej także: "p.p.s.a.") - uznane za prawidłowo doręczone z dniem 3 września 2015 r. (vide: pkt 2 zarządzenia z dnia 17 września 2015 r. - k. 171 akt sądowych).
Jednocześnie, po sprawdzeniu w rejestrze opłat sądowych, ustalono, że skarżąca nie uiściła należnego wpisu sądowego (vide: znajdująca się w aktach sądowych notatka służbowa z dnia 21 września 2015 r. - k. 192 verte akt sądowych).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 220 § 1 p.p.s.a., sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata.
Jednocześnie, w myśl art. 220 § 3 p.p.s.a., skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez Sąd.
Jak wynika z akt sprawy, wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej zostało uznane za prawidłowo doręczone stronie skarżącej w dniu 3 września 2015 r. (vide: pkt 2 zarządzenia z dnia 17 września 2015 r. - k. 171 akt sądowych), a zatem siedmiodniowy termin przewidziany do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej upływał w dniu 10 września 2015 r.
Nie ulega wątpliwości, że w zakreślonym terminie strona skarżąca nie uiściła wymaganego wpisu od skargi kasacyjnej, co potwierdza informacja udzielona przez Oddział Finansowo-Budżetowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (vide: znajdująca się w aktach sądowych notatka służbowa z dnia 21 września 2015 r. - k. 172 verte akt sądowych).
Mając na względzie powyższe, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie - działając na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. - orzekł, jak w sentencji postanowienia.