Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] sierpnia 2013 r. skarżący W. K., wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Wraz ze skargą skarżący złożył na urzędowym formularzu wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych.
Postanowieniem z dnia [...] stycznia 2014r. Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odmówił skarżącemu przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie. Skarżący złożył sprzeciw od ww. postanowienia.
Po ponownym rozpoznaniu wniosku o przyznanie prawa pomocy, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia [...] lipca 2014r. odmówił skarżącemu przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych. Skarżący złożył zażalenie na ww. postanowienie.
Postanowieniem z dnia [...] października 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie sygn. akt [...] oddalił zażalenie skarżącego.
Wobec uprawomocnienia się postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia [...] lipca 2014 r., skarżący zarządzeniem z dnia 18 grudnia 2014 r. został wezwany do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie 200 zł, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi. Zarządzenie zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącego w dniu 12 stycznia 2015 r.
Z informacji Oddziału Finansowo-Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 stycznia 2015 r. wynika, że do dnia 28 stycznia 2015 r. w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie odnotowano wpłaty do niniejszej sprawy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z treścią art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270, dalej cyt. jako p.p.s.a.) skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
W niniejszej sprawie, jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru, wezwanie do uiszczenia wpisu od skargi zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącego w dniu 12 stycznia 2015 r. Termin na wykonanie wezwania upływał zatem w dniu 19 stycznia 2015 r. We wskazanym terminie nie został uiszczony wymagany wpis, co potwierdza informacja udzielona w dniu 30 stycznia 2015 r. przez Oddział Finansowo - Budżetowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 220 § 3 ustawy p.p.s.a. postanowił jak w sentencji.