Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiuz 7 września 2021 r., sygn. akt IV SA/Wr 300/21

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Skład
Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 7 września 2021 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej P. P.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 29 czerwca 2021 r.
Sprawa
w sprawie ze skargi P. P. na decyzję Przedsiębiorstwa A sp. z o.o. w C. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej

Sentencja

postanawia:

  1. I. odrzucić skargę kasacyjną; II. zwrócić stronie skarżącej kwotę 100 (słownie: sto) złotych uiszczoną tytułem wpisu sądowego od skargi kasacyjnej.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 czerwca 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił w całości skargę P. P. (dalej: strona, skarżący) na opisaną w sentencji decyzję Przedsiębiorstwa A sp. z o.o. w C. w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej.

Odpis powyższego wyroku wraz z uzasadnieniem i stosownym pouczeniem o możliwości wniesienia od niego skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni od daty doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem został doręczony skarżącemu w dniu 13 lipca 2021 r. (Urzędowe Poświadczenie Doręczenia, k. 53 akt sądowych).

W dniu 13 sierpnia 2021 r. (data stempla pocztowego, k. 62 akt sądowych) skarżący, reprezentowany przez radcę prawnego, wniósł skargę kasacyjną od wyroku z dnia 29 czerwca 2021 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Skarga kasacyjna z przyczyn formalnych podlegała odrzuceniu.

Zgodnie z 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.; dalej jako p.p.s.a.), skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Stosownie natomiast do treści art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

O zachowaniu terminu do wniesienia skargi kasacyjnej decyduje, przy wnoszeniu pism za pośrednictwem poczty, data nadania pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1041 ze zm.).

Z akt sprawy wynika, że odpis wyroku z dnia 29 czerwca 2021 r. wraz z uzasadnieniem oraz stosownym pouczeniem o sposobie i terminie jego zaskarżenia został doręczony skarżącemu w dniu 13 lipca 2021 r. (wtorek). W związku z tym, termin do wniesienia skargi kasacyjnej upływał z dniem 12 sierpnia 2021 r. (czwartek). Tymczasem strona, reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, nadała skargę kasacyjną w urzędzie pocztowym w dniu 13 sierpnia 2021 r., co obligowało Sąd do jej odrzucenia.

Mając na uwadze powyższe, na podstawie art. 178 p.p.s.a, Sąd orzekł jak w punkcie I sentencji niniejszego postanowienia.

Z akt sprawy wynika ponadto, że skarżący uiścił kwotę 100 zł tytułem wpisu od skargi kasacyjnej. Kwotę tę należało zwrócić skarżącemu na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a., zgodnie z którym, sąd z urzędu zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego.

W związku z tym, na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a., orzeczono jak w punkcie II sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 29 czerwca 2021 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.