Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 25 marca 2015 r. sygn. akt IV SA/Wa 2538/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę [...] S.A., w imieniu której występuje kurator Z. B. Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach sprawy wynika, że powyższe postanowienie zostało doręczone kuratorowi strony skarżącej w dniu 30 marca 2015 r. Ostatni dzień terminu do wniesienia skargi kasacyjnej przypadł na dzień 29 kwietnia 2015 r. Postanowienie to jest prawomocne od dnia 30 kwietnia 2015 r.
Postanowieniem z dnia 18 stycznia 2016 r. sygn. akt IV SA/Wa 2538/14 przyznano skarżącemu prawo pomocy w zakresie całkowitym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata. Pismem z dnia 17 lutego 2016 r. Okręgowa Rada Adwokacka w [...] poinformowała, że pełnomocnikiem z urzędu dla skarżącego został wyznaczony adw. P. S. Pismem z dnia 22 marca 2016 r. (nadanym w urzędzie pocztowym w dniu 23 marca 2016 r.) skarżący reprezentowany przez pełnomocnika z urzędu wniósł skargę kasacyjną od ww. postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 marca 2015 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Stosownie do art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) - dalej p.p.s.a. - wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Zgodnie z art. 177 § 1 p.p.s.a., skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
W niniejszej sprawie ostatni dzień terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, liczonego od dnia doręczenia odpisu zaskarżonego postanowienia kuratorowi strony skarżącej, przypadł na dzień 29 kwietnia 2015 r. Skarga kasacyjna nadana w urzędzie pocztowym w dniu 23 marca 2016 r. została zatem wniesiona po upływie ustawowego terminu. Podkreślić przy tym należy, że pełnomocnik strony nie wystąpił z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia.
Uwzględniając powyższe, na podstawie art. 178 p.p.s.a. Sąd orzekł, jak w sentencji postanowienia.