Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 4

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 29 grudnia 2009 r., sygn. akt IV SA/Wa 1712/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Łukasz Krzycki przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 29 grudnia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skarg J. K., A. W., K. W., W. S.A., T. B., M. B., H. W. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] czerwca 2009 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia lokalizacji drogi

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargi A. W., K. W., M. B.

Uzasadnienie

A. i K. W. dnia 10 lipca 2009 r. (data stempla pocztowego), a M. B. dnia 12 lipca 2009 r. (data stempla pocztowego) wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargi na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] czerwca 2009 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia lokalizacji drogi.

W odpowiedzi organ wniósł o oddalenie skarg.

Wojewódzki Sad Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Skargi podlegają odrzuceniu z uwagi na nie uiszczenie wpisu sądowego.

Zgodnie z art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), zwanej dalej "ppsa", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym, w tym od skargi pobiera się wpis, którego wysokość oraz szczegółowe zasady pobierania określiła Rada Ministrów w rozporządzeniu z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, poz. 2193 ze zm.). Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Natomiast skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd (art. 220 § 1 i 3 ppsa).

W związku z tym, że w niniejszej sprawie skargi zostały wniesione na decyzję w przedmiocie ustalenia lokalizacji drogi, a więc z zakresu zagospodarowania przestrzennego, stosownie do § 2 ust. 3 pkt 2 w/w rozporządzenia, wpis stały pobiera się w wysokości 500 zł.

Ponieważ Skarżący nie uiścili wpisu sądowego, Przewodnicząca Wydziału IV Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zarządzeniem z dnia 18 października 2009 r. wezwała M. B. do uiszczenia wpisu w wysokości 500 zł i zarządzeniem z dnia 19 października 2009 r. A. i K. W. do uiszczenia solidarnie wpisu w wysokości 500 zł, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skarg.

Wskazać należy, iż zgodnie z art. 72 ppsa, jeżeli doręczający nie zastanie adresata w mieszkaniu, może doręczyć pismo dorosłemu domownikowi, a gdyby go sygn. akt IV SA/Wa 1712/09 nie było - administracji domu lub dozorcy, jeżeli osoby te nie mają sprzecznych interesów w sprawie i podjęły się oddania mu pisma.

Odpis wyżej wymienionego zarządzenia został prawidłowo doręczony M. B. dnia 27 października 2009 r. (dorosłemu domownikowi), A. W. dnia 6 listopada 2009 r. (osobie upoważnionej do odbioru korespondencji), K. W. dnia 2 listopada 2009 r. (osobie upoważnionej do odbioru korespondencji), co potwierdzają zwrotne potwierdzenia odbioru (k. 167, 170, 172). Zatem, termin do uiszczenia wymaganego wpisu sądowego upłynął dla M. B. w dniu 3 listopada 2009 r., A. W. w dniu 13 listopada 2009 r., a K. W. w dniu 9 listopada 2009 r.

Z informacji Oddziału Finansowo-Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 grudnia 2009 r. wynika, iż w zakreślonym terminie skarżący nie uiścili należnego wpisu sądowego od skargi (k. 180).

W tym stanie rzeczy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 220 § 3 ppsa w zw. z art. 58 § 1 pkt 3 i § 3, orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 28 września 2010 r., dokument z 16 marca 2010 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.