Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 30 grudnia 2009 r., sygn. akt IV SA/Wa 1221/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Wanda Zielińska-Baran przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 30 grudnia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi A. O. na uchwałę Rady Miejskiej w W. z dnia [...] listopada 1994 r., nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia 6 kwietnia 2009 r. A. O. wniósł skargę na uchwałę Rady Miejskiej w W. z dnia [...] listopada 1994 r., nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W odpowiedzi na skargę, Rada Miejska w W. wniosła o jej odrzucenie podnosząc, iż A. O. wniósł skargę bez wyczerpania trybu, o którym mowa w art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Zdaniem organu pismo A. O. z dnia 7 lipca 2008 r. nie wypełnia powyższego wymogu.

Skarga podlega odrzuceniu, ponieważ została wniesiona z uchybieniem terminu do jej wniesienia.

Problematyka terminowości skarg składanych w oparciu o art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 ze zm.) budziła wiele wątpliwości zarówno wśród judykatury, jak i doktryny. Aby uniknąć istniejących rozbieżności w praktyce orzeczniczej, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, zwrócił się o podjęcie przez skład siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego uchwały w tym przedmiocie.

Uchwała taka została podjęta przez Naczelny Sąd Administracyjny dnia 2 kwietnia 2007 r. (sygn. akt II OPS 2/07 - publ. ONSAiWSA nr 3 (18) 2007). W pierwszej tezie stwierdzono, że przepis art. 53 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). ma zastosowania do skargi wnoszonej do sądu administracyjnego na podstawie art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. W drugiej tezie natomiast uznano, że skarga na podstawie art. 101 ust. 1 tej ustawy jest wniesiona po bezskutecznym wezwaniu organu do usunięcia naruszenia interesu prawnego lub uprawnienia, także wówczas, gdy skargę wniesiono w terminie 60 dni od dnia wezwania, przed upływem terminu do załatwienia wezwania (art. 35 § 3 Kpa w zw. z art. 101 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym), jeżeli organ nie uwzględnił wezwania.

Artykuł 53 § 2 p.p.s.a., wymienia dwa terminy do wniesienia skargi na uchwałę rady gminy. Pierwszy termin dotyczy sytuacji, gdy właściwy organ udzielił odpowiedzi na wezwanie i wynosi 30 dni od dnia doręczenia stronie odpowiedzi organu na wezwanie. Drugi termin, który dotyczy sytuacji, w której organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie wynosi 60 dni i liczy się od dnia wniesienia do organu wezwania do usunięcia naruszenia prawa. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, po wniesieniu wezwania do usunięcia naruszenia prawa, rozpoczyna bieg drugi z wymienionych terminów, jeżeli jednak przed jego upływem organ doręczy odpowiedź na wezwanie, termin ten staje się bezprzedmiotowy, a rozpoczyna bieg termin trzydziestodniowy, liczony od dnia doręczenia stronie odpowiedzi na wezwanie.

Jeżeli natomiast organ nie doręczy stronie odpowiedzi na wezwanie przed upływem 60 dni od dnia wniesienia wezwania, to w ciągu tych 60 dni powinna być wniesiona skarga do sądu administracyjnego.

W niniejszej sprawie miała miejsce druga z wymienionych sytuacji. Skarżący pismem z dnia 7 lipca 2008 r. (co wynika z prezentaty) wezwał organ do usunięcia naruszenia prawa. Od tej daty organ miał możliwość wypowiedzieć się, w terminie 60 dni, odnośnie żądań skarżącego. Ostatnim dniem, w którym organ mógł udzielić odpowiedzi na wezwanie był zatem dzień 5 września 2008 r. Wobec nie doręczenia skarżącemu, do tego dnia odpowiedzi na wezwanie, w świetle rozważań Naczelnego Sądu Administracyjnego zawartych w cytowanej uchwale należało uznać, że był to także ostatni dzień, w którym skarżący mógł wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ponieważ skarżący złożył skargę w dniu 6 kwietnia 2009 r. (co wynika z prezentaty) w Urzędzie Miejskim w W. należało uznać, że skarga została wniesiona z uchybieniem terminu do dokonania tej czynności i z tej też przyczyny podlegała odrzuceniu.

Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 20 stycznia 2010 r., dokument z 21 września 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.