Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] stycznia 2009 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska utrzymał w mocy postanowienie z dnia [...] kwietnia 2008 r. Dyrektora Zespołu [...] Parków Krajobrazowych w K., działającego z upoważnienia Wojewody [...], dotyczące ustalenia warunków zabudowy terenu dla inwestycji polegającej na budowie dwóch budynków mieszkalnych, wielorodzinnych z garażami podziemnymi przy ul. [...] na działce nr [...] obr. [...] położonej w miejscowości K. na obszarze [...] Parku Krajobrazowego.
Odpis postanowienia został doręczony H. K. w dniu 26 stycznia 2009 r. (dowód k. 2.13 akt administracyjnych), H. S. w dniu 28 stycznia 2009 r. (dowód k. 2.4 akt administracyjnych), P. C. w dniu 26 stycznia 2009 r. (dowód k. 2.12 akt administracyjnych), A. R. w dniu 27 stycznia 2009 r. (dowód k.
2. 17 akt administracyjnych), S. K. w dniu 28 stycznia 2009 r. (dowód k. 2.7 akt administracyjnych), R. K. w dniu 28 stycznia 2009 r. (dowód k. 2.7 akt administracyjnych), P. M. w dniu 28 stycznia 2009 r. (dowód k. 2.9 akt administracyjnych), A. B. w dniu 26 stycznia 2009 r. (dowód k. 2.14 akt administracyjnych), R. B. w dniu 26 stycznia 2009 r. (dowód k. 2.14 akt sądowych).
Na powyższe postanowienie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wnieśli H. K., H. S., P. C., A. R., S. K., R. K., P. M., A. B., R. B. i A. K. Skarga złożona została w urzędzie pocztowym w dniu 10 marca 2009 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Skarga podlega odrzuceniu, bowiem została wniesiona po upływie terminu do jej wniesienia.
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm. - zwanej dalej: P.p.s.a.) skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Stosownie zaś do art. 83 § 2 P.p.s.a. jeżeli ostatni dzień
Sygn. akt IV SA/Wa 1023/09 terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Postanowienie zawierało prawidłowe pouczenie o terminie i sposobie jego zaskarżenia tj. wskazywało, że strona niezadowolona z postanowienia może wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie -za pośrednictwem Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w terminie 30 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi przez H. S. upłynął dnia 27 lutego 2009 r., A. R. upłynął dnia 26 lutego 2009 r., S. K. upłynął dnia 27 lutego 2009 r., R. K. upłynął dnia 27 lutego 2009 r., P. M. upłynął dnia 27 lutego 2009 r., H. K., P. C., A. B., R. B. upłynął dnia 25 lutego 2009 r.
Zgodnie z art. 83 § 3 P.p.s.a. oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.
Skarżący pismo obejmujące skargę oddali w urzędzie pocztowym w dniu 10 marca 2009 r. (dowód: koperta potwierdzająca nadanie skargi k. 5 akt sądowych). Wobec powyższego należy uznać, że skarga z dnia 10 marca 2009 r., została wniesiona z uchybieniem terminu do jej wniesienia,.
Z tych względów Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a. orzekł, jak w sentencji postanowieni