Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 października 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 890/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę W. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...].
Pismem z dnia 27 października 2009 r. skarżący złożył wniosek o sporządzenie uzasadnienia w/w wyroku oraz doręczenie mu odpisu sentencji powyższego wyroku z uzasadnieniem. Jednocześnie skarżący złożył na formularzu PPF wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sadowych oraz ustanowienia doradcy podatkowego.
Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem doręczono skarżącemu w dniu 7 grudnia 2009 roku (zwrotne potwierdzenie odbioru - k. 40 akt sądowych)).
Postanowieniem z dnia 7 kwietnia 2010 r. referendarz sądowy przyznał skarżącemu prawo pomocy w zakresie ustanowienia doradcy podatkowego z urzędu oraz odmówił przyznania prawa pomocy w pozostałym zakresie.
Pismem złożonym na biurze podawczym WSA w Warszawie w dniu 26 lipca 2010 r. pełnomocnik skarżącego wniósł o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej jednocześnie składając skargą kasacyjną od powyższego wyroku.
Postanowieniem z 17 sierpnia 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił wniosek pełnomocnika skarżącego o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
W myśl art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) - zwanej dalej p.p.s.a. termin do wniesienia skargi kasacyjnej wynosi 30 dni od dnia doręczenia stronie (lub jej pełnomocnikowi) odpisu zaskarżonego orzeczenia wraz z uzasadnieniem. Skargę kasacyjną złożoną z uchybieniem terminu Sąd na podstawie art. 178 p.p.s.a. odrzuca.
W niniejszej sprawie odpis wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wraz z uzasadnieniem doręczono skarżącemu w dniu 7 grudnia 2009 roku. Wobec tego trzydziestodniowy termin przewidziany dla wniesienia skargi kasacyjnej upływał w dniu 6 stycznia 2010 r. Skargę kasacyjną złożono zaś 26 lipca 2010 r. a więc z uchybieniem w/w terminu. W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 178 p.p.s.a. Sąd orzekł jak sentencji postanowienia