Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 maja 2015 r. o sygn. akt III SA/Wa 3060/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu na rozprawie skargi Skarżącej ("Spółki") - "B. " sp. j. A. M., E. K. z siedzibą w L., na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lipca 2014 r. w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym, uchylił zaskarżone postanowienie.
Pismem z dnia 22 lipca 2015 r., wniesionym osobiście w dniu 23 lipca 2015 r., Dyrektor Izby Skarbowej w W. złożył skargę kasacyjną na powyższy wyrok WSA w Warszawie (z zachowaniem terminu), zarzucając naruszenie przepisów postępowania mające istotny wpływ na wynik postępowania.
Na mocy zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 4 sierpnia 2015 r. organ administracji publicznej wezwano do usunięcia braków formalnych skargi kasacyjnej, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej, poprzez zawarcie wskazania, czy zaskarżone orzeczenie zostało zaskarżone w całości, czy też w części. Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru pisma, zawierającego powyższe wezwanie, wynika, że zostało ono doręczone pełnomocnikowi Dyrektora Izby Skarbowej w dniu 12 sierpnia 2015 r. (karta nr 65 akt sądowych).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.) - dalej "p.p.s.a", wojewódzki sąd administracyjny dokonuje wstępnej kontroli skargi kasacyjnej. Kontrola ta obejmuje zbadanie zachowania terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, jej dopuszczalność oraz dochowanie wymogów formalnych.
Stosownie zaś do art. 177a p.p.s.a., jeżeli skarga kasacyjna nie spełnia wymagań przewidzianych w art. 176 tej ustawy, innych niż przytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie, przewodniczący wzywa stronę do usunięcia braków w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia skargi.
W myśl natomiast art. 176 p.p.s.a., w brzmieniu stosowanym do niniejszego postępowania, skarga kasacyjna powinna czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym oraz zawierać oznaczenie zaskarżonego orzeczenia ze wskazaniem, czy jest ono zaskarżone w całości, czy w części, przytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie, wniosek o uchylenie lub zmianę orzeczenia z oznaczeniem zakresu żądanego uchylenia lub zmiany.
Przenosząc powyższe na grunt rozpoznawanej sprawy zauważyć należy, iż z akt sądowych sprawy wynika bezspornie, iż wezwanie do uzupełnienia braków formalnych skargi kasacyjnej zostało skutecznie doręczone pełnomocnikowi Dyrektora Izby Skarbowej w W. w dniu 12 sierpnia 2015 r.
Siedmiodniowy termin do uzupełnienia braków formalnych skargi kasacyjnej rozpoczął więc bieg następnego dnia po doręczeniu wezwania, tj. w dniu 13 sierpnia 2015 r. Termin ten upłynął z dniem 19 sierpnia 2015 r. (środa) - zgodnie z zasadami obliczania terminów, określonymi w art. 83 § 1 p.p.s.a. Do dnia 19 sierpnia 2015 r. organ administracji publicznej powinien zatem uzupełnić braki formalne skargi kasacyjnej.
Z akt sprawy nie wynika natomiast, aby Dyrektor Izby Skarbowej w W. w wyznaczonym terminie uzupełnił braki formalne skargi kasacyjnej, poprzez wskazanie, czy zaskarżone orzeczenie zostało zaskarżone w całości, czy też w części.
W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 178 p.p.s.a., Sąd postanowił o odrzuceniu skargi kasacyjnej. O zwrocie uiszczonego wpisu sądowego od skargi kasacyjnej orzeczono na mocy art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.