Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 9 stycznia 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 2615/17

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Artur Kuś przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 9 stycznia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi M. sp. j. z siedzibą w R. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania

Sentencja

postanawia:

  1. 1) odrzucić skargę;
  2. 2) zwrócić stronie skarżącej kwotę 100 zł (słownie: sto złotych) uiszczoną tytułem wpisu sądowego od skargi.

Uzasadnienie

M. sp. j. z siedzibą w R. (dalej Skarżąca/Spółka/Strona) wniosła w niniejszej sprawie skargę na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia 31 maja 2017 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania.

Zarządzeniem z dnia 1 sierpnia 2017 r. wezwano Skarżącą do usunięcia braku formalnego skargi, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi, poprzez złożenie oryginału lub uwierzytelnionego odpisu dokumentu, z którego wynikałoby upoważnienie osoby, która podpisała skargę do reprezentacji Spółki w dacie wniesienia skargi. Ww. wezwanie doręczono Spółce w dniu 22 sierpnia 2017 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru – k. 18 akt sądowych).

Strona złożyła wniosek o przywrócenie terminu do usunięcia braku formalnego skargi. Postanowieniem z dnia 18 września 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił Skarżącej przywrócenia terminu do usunięcia braku formalnego skargi. Strona wniosła zażalenie na powyższe postanowienie, które Naczelny Sąd Administracyjny oddalił postanowieniem z dnia 14 grudnia 2017 r., sygn. akt I FZ 351/17.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Skargę należało odrzucić.

Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm., dalej "P.p.s.a.") sąd odrzuca skargę gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi. Natomiast art. 58 § 3 P.p.s.a. stanowi, że sąd odrzuca skargę postanowieniem, zaś odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.

Jak już wcześniej wskazano, w rozpoznawanej sprawie Skarżąca była wzywana do usunięcia braku formalnego skargi, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi, poprzez złożenie oryginału lub uwierzytelnionego odpisu dokumentu, z którego wynikałoby upoważnienie osoby, która podpisała skargę do reprezentacji Spółki w dacie wniesienia skargi. Powyższe wezwanie zostało doręczone Spółce w dniu 22 sierpnia 2017 r. W przedmiotowym wezwaniu Skarżąca została również pouczona o tym, że w przypadku nieusunięcia braku formalnego skargi w wyznaczonym terminie, skarga będzie podlegała odrzuceniu. Powyższe oznacza zatem, że siedmiodniowy termin do uzupełnienia wskazanego braku formalnego skargi upływał dla Skarżącej z dniem 29 sierpnia 2017 r. Skarżąca nie wykonała powyższego wezwania w wyznaczonym terminie, lecz uczyniła to dopiero składając w dniu 4 września 2017 r. wniosek o przywrócenie terminu do usunięcia braku formalnego skargi.

Postanowieniem z dnia 18 września 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił Skarżącej przywrócenia terminu do usunięcia braku formalnego skargi, zaś Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 14 grudnia 2017 r., sygn. akt I FZ 351/17, oddalił zażalenie Skarżącej na powyższe postanowienie.

Skoro zatem termin do usunięcia braku formalnego skargi upływał w dniu 29 sierpnia 2017 r., zaś brak ten zostały usunięty dopiero w dniu 4 września 2017 r. (wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego usunięcia), przy uwzględnieniu prawomocnego postanowienia z dnia 18 września 2017 r. w przedmiocie odmowy przywrócenia Skarżącej terminu do usunięcia braku formalnego skargi, stwierdzić należy, że brak formalny skargi nie został usunięty przez Stronę w wyznaczonym terminie.

Z uwagi na powyższe Sąd, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 oraz art. 58 § 3 P.p.s.a., odrzucił skargę. O zwrocie uiszczonego wpisu sądowego od skargi orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 18 września 2017 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.