Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 30 grudnia 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 2123/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Małgorzata Jarecka przewodnicząca
Rozpoznanie
w dniu 30 grudnia 2010 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi J. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] września 2009 r. Nr [...] w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności prezesa zarządu za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2005r. postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 28 października 2009 r. J. L. (dalej: "Skarżący") wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] września 2009 r. Nr [...] w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności prezesa zarządu za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2005 r.

Zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału III tutejszego Sądu z 4 grudnia 2009 r. wezwano Skarżącego uiszczenia – w terminie 7 dni od dnia doręczenia tego pisma – wpisu sądowego od skargi w wysokości 500 zł, pod rygorem odrzucenia skargi.

Skarżący w nadesłanym wniosku o przyznanie prawa pomocy wniósł o przyznanie mu prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Postanowieniem z 13 kwietnia 2010 r. Referendarz sądowy odmówił Skarżącemu przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

W następstwie rozpoznania sprzeciwu Skarżącego od powyższego orzeczenia, postanowieniem z 7 lipca 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 2123/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił Skarżącemu prawa pomocy we wnioskowanym zakresie. Sąd stwierdził, iż Skarżący mimo wezwania nie przedstawił dokumentów żądanych przez Referendarza sądowego, a których analiza pozwoliłaby na ocenę jego rzeczywistego stanu majątkowego Skarżącego oraz jego możliwości płatniczych.

W zażaleniu na powyższe postanowienie Skarżący wniósł o jego uchylenie i zwolnienie z obowiązku uiszczenia kosztów sądowych.

Postanowieniem z 29 października 2010 r. sygn. akt I FZ 340/10 Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie Skarżącego, uzasadniając, iż wnioskodawca nie wykazał bowiem, że spełnił przesłanki konieczne do przyznania mu prawa pomocy.

W związku z powyższym postanowieniem, zarządzeniem z 9 listopada 2010 r. Przewodnicząca Wydziału III wezwała Skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia w sprawie uiszczenia wpisu od skargi. Wezwanie to doręczono Skarżącemu 15 listopada 2010 r.

W dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych na dzień 2 grudnia 2010 r. nie stwierdzono wpływu kwoty z tytułu wpisu sądowego do sprawy o sygn. akt III SA/Wa 3205/08, do którego uiszczenia Skarżący został wezwany.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.), powoływanej dalej jako "p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały; pismem takim jest między innymi skarga. Jeśli zatem należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia.

Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie wezwano Skarżącego do uiszczenia należnego wpisu w sposób prawidłowy. W zarządzeniu zawarto pouczenie o skutkach jego niewykonania, tj. wskazano na rygor w postaci odrzucenia skargi w przypadku nieuiszczenia wpisu w terminie. Powyższe wezwanie zostało skutecznie doręczone stronie skarżącej w dniu 15 listopada 2010 r. Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu upływał zatem 22 listopada 2010 r.

Z zapisów w rejestrze sądowym wynika, że do dnia 2 grudnia 2010 r. wpisu nie uiszczono. W konsekwencji zaistniała określona w art. 220 § 3 p.p.s.a. przesłanka odrzucenia skargi, wobec nieuiszczenia wpisu sądowego w terminie. Odrzucenie skargi zgodnie z art. 58 § 3 p.p.s.a może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.

W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 58 § 3 w zw. z art. 220 § 3 p.p.s.a., Sąd orzekł, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 7 lipca 2010 r., dokument z 13 kwietnia 2010 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.