Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 2 lutego 2011 r., sygn. akt III SA/Wa 1515/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J.R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych
Pismem z dnia 8 kwietnia 2011 r. pełnomocnik strony skarżącej wniósł skargę kasacyjną od powyższego postanowienia.
Zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 kwietnia 2011 r. pełnomocnik Skarżącej został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w wysokości 100 zł. W wezwaniu zawarto pouczenie, iż nieuiszczenie wpisu w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania spowoduje odrzucenie skargi kasacyjnej.
Jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru oraz pisma Poczty Polskiej z dnia 9 sierpnia 2011 r. wyżej wymienione wezwanie zostało doręczone w dniu 15 kwietnia 2011 r.
Pełnomocnik Skarżącego, mimo pouczenia, nie uiścił należnego wpisu, co potwierdza dokumentacja księgowa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotycząca opłat sądowych do dnia 31 maja 2011 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) - dalej "p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Do pism takich należy skarga kasacyjna. Jeśli zatem należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę kasacyjną do jego uiszczenia.
W myśl natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania, nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Ponadto zgodnie z art. 178 P.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu, zawierające prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie, doręczono pełnomocnikowi skarżącego 15 kwietnia 2011 r. Wskazany w nim siedmiodniowy termin upływał zatem z dniem 22 kwietnia 2011 r. (piątek) zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 P.p.s.a. W wyznaczonym terminie pełnomocnik strony, mimo pouczenia, nie uiścił należnego wpisu.
Sąd był zatem zobligowany odrzucił skargę kasacyjną na podstawie art. 178 p.p.s.a w zw. z art. 220 § 3 p.p.s.a.