Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 03 lipca 2014 roku oddalił skargę G. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w przedmiocie stwierdzenia o solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe w podatku akcyzowym i określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego.
W terminie otwartym na wniesienie skargi kasacyjnej Skarżąca wystąpiła z wnioskiem o przyznania prawa pomocy w zakresie obejmującym między innymi ustanowienie radcy prawnego. Wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu został uwzględniony.
Radca prawny L. G. otrzymał informację o wyznaczeniu go na pełnomocnika z urzędu w dniu 22 października 2014 roku, a w dniu 29 października 2014 roku wniósł skargę kasacyjną wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 85 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku – Prawo o postępowaniu przed sądami (Dz.U. 2012, poz. 270 ze zm.) czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Jeżeli jednak strona nie dokonała czynności w terminie bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu – art. 86 § 1 p.p.s.a.
Wniosek podlega merytorycznej ocenie.
Złożenie wniosku o przyznanie prawa pomocy (ustanowienie pełnomocnika z urzędu) nie wstrzymuje biegu terminu do wniesienia skargi kasacyjnej. Termin ten w okolicznościach niniejszej sprawy upłynął z dniem 02 października 2014 roku.
Żądanie przywrócenia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej okazało się uzasadnione. Brak profesjonalnego pełnomocnika i toczące się postępowanie w sprawie przyznania prawa pomocy należy traktować jako niezawinioną przez stronę przyczynę w niezachowaniu terminu na dokonanie czynności postępowania obejmującej sporządzenie skargi kasacyjnej.
Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 87 §1 i §2 oraz art. 86 §1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku – Prawo o Dz.U. 2012, poz. 270 ze zm.), orzeczono jak w sentencji postanowienia.