Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 18 listopada 2014 r., sygn. akt III SA/Po 1728/13

Metryka

Sąd
Dnia 18 listopada 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
Sędzia WSA Mirella Ławniczak przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 18 listopada 2014 roku wniosku o przywrócenie terminu do złożenia skargi kasacyjnej
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 03 lipca 2014 roku na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
w sprawie ze skargi G. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] września 2013 roku Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia o solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe w podatku akcyzowym i określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego;

Sentencja

postanawia:

  1. przywrócić termin do wniesienia skargi kasacyjnej.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 03 lipca 2014 roku oddalił skargę G. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w przedmiocie stwierdzenia o solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe w podatku akcyzowym i określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego.

W terminie otwartym na wniesienie skargi kasacyjnej Skarżąca wystąpiła z wnioskiem o przyznania prawa pomocy w zakresie obejmującym między innymi ustanowienie radcy prawnego. Wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu został uwzględniony.

Radca prawny L. G. otrzymał informację o wyznaczeniu go na pełnomocnika z urzędu w dniu 22 października 2014 roku, a w dniu 29 października 2014 roku wniósł skargę kasacyjną wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 85 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku – Prawo o postępowaniu przed sądami (Dz.U. 2012, poz. 270 ze zm.) czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Jeżeli jednak strona nie dokonała czynności w terminie bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu – art. 86 § 1 p.p.s.a.

Wniosek podlega merytorycznej ocenie.

Złożenie wniosku o przyznanie prawa pomocy (ustanowienie pełnomocnika z urzędu) nie wstrzymuje biegu terminu do wniesienia skargi kasacyjnej. Termin ten w okolicznościach niniejszej sprawy upłynął z dniem 02 października 2014 roku.

Żądanie przywrócenia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej okazało się uzasadnione. Brak profesjonalnego pełnomocnika i toczące się postępowanie w sprawie przyznania prawa pomocy należy traktować jako niezawinioną przez stronę przyczynę w niezachowaniu terminu na dokonanie czynności postępowania obejmującej sporządzenie skargi kasacyjnej.

Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 87 §1 i §2 oraz art. 86 §1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku – Prawo o Dz.U. 2012, poz. 270 ze zm.), orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 10 września 2014 r., dokument z 3 lipca 2014 r., dokument z 23 stycznia 2014 r., dokument z 3 stycznia 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.