Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańskuz 13 września 2023 r., sygn. akt III SA/Gd 508/19

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Skład
Sędzia WSA Janina Guść przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 13 września 2023 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 27 listopada 2018 r., nr SKO Gd/3902/18 w przedmiocie zasiłku okresowego postanawia odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 3 marca 2023 r., sygn. akt III SA/Gd 508/19 uchylił zaskarżoną przez A. M. decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 27 listopada 2018 r., nr SKO Gd/3902/18 oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji w przedmiocie zasiłku okresowego. Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem sporządzonym z urzędu doręczono skarżącemu w dniu 13 kwietnia 2023 r.

W dniu 11 maja 2023 r. A. M. złożył osobiście w biurze podawczym tut. Sądu skargę kasacyjną od opisanego wyżej wyroku. Skarga nie została podpisana. W tej samej dacie A. M. złożył też wniosek o ustanowienie adwokata i radcy prawnego z urzędu.

Z uwagi na stwierdzony brak formalny skargi kasacyjnej w wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III WSA w Gdańsku z dnia 29 maja 2023 r. A. M. został wezwany do uzupełnienia braków skargi kasacyjnej - w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania - poprzez wskazanie kto skargę kasacyjna sporządził i poprzez podpisanie skargi kasacyjnej przez osobę, która ją sporządziła. W wezwaniu wskazano rygor odrzucenia skargi kasacyjnej w przypadku niewykonania wezwania. Jednocześnie zgodnie z ww. zarządzeniem strona została pouczona, że skarga kasacyjna pod rygorem odrzucenia, powinna być sporządzona przez profesjonalnego pełnomocnika. A. M. został także przesłany urzędowy formularz PPF, celem jego wypełnienia w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania.

Wezwanie do uzupełnienia braku formalnego skargi kasacyjnej doręczono stronie w dniu 20 czerwca 2023 r. (k. 340 akt sądowych) i do dnia wydania niniejszego postanowienia wezwanie to pozostało bez odpowiedzi.

W tej samej dacie, to jest w dniu 20 czerwca 2023 r. stronie doręczono urzędowy formularz PPF. Z uwagi na jego niewypełnienie, na mocy zarządzenia referendarza sądowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 31 sierpnia 2023 r., wniosek A. M. o przyznanie prawa pomocy pozostawiony został bez rozpoznania.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje

Zgodnie z art. 176 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postepowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.), powoływanej dalej jako "p.p.s.a.", skarga kasacyjna powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma strony (§ 2) oraz zawierać oznaczenie zaskarżonego orzeczenia ze wskazaniem czy jest ono zaskarżone w całości, czy w części, przytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie, wniosek o uchylenie lub zmianę orzeczenia z oznaczeniem zakresu żądanego uchylenia lub zmiany (§ 1).

Stosownie zatem do art. 176 § 2 w zw. z art. 46 § 1 pkt 4 p.p.s.a. skarga kasacyjna powinna być podpisana. Powyższa okoliczność ma przy tym kluczowe znaczenia dla ustalenia, czy skarga kasacyjna została sporządzona przez adwokata lub radę prawnego, to jest z zachowaniem wymogu określonego w art. 175 p.p.s.a.

A.M. osobiście złożył w tutejszym Sądzie w dniu 11 maja 2023 r. skargę kasacyjną, która nie została podpisana, a zatem nie spełniała wymagań przewidzianych w art. 176 p.p.s.a.

Uwzględniając, że stosownie do art. 177 a ustawy p.p.s.a. tego rodzaju brak może być konwalidowany, Przewodniczący Wydziału III WSA w Gdańsku wezwał stronę do jego usunięcia w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej. W myśl art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny ma bowiem obowiązek odrzucenia na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej, wniesionej po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalnej, jak również skargi kasacyjnej, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Mając na uwadze, że wezwanie do usunięcia braku formalnego skargi kasacyjnej doręczono stronie w dniu 20 czerwca 2023 r., termin do wykonania wezwania upłynął z końcem dnia 27 czerwca 2023 r. Termin ten upłynął bezskutecznie.

Niepodpisanie skargi uniemożliwia jednocześnie ustalenie, czy została ona sporządzona przez profesjonalnego pełnomocnika, a zatem czy jej wniesienie było w ogóle dopuszczalne w myśl art. 175 p.p.s.a.

Z powyższych względów Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku na podstawie art. 178 p.p.s.a. odrzucił skargę kasacyjną.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 17 czerwca 2024 r., dokument z 21 marca 2024 r., dokument z 30 listopada 2023 r., dokument z 3 sierpnia 2023 r., dokument z 3 marca 2023 r., dokument z 11 stycznia 2022 r., dokument z 13 września 2021 r., dokument z 31 marca 2021 r., dokument z 2 kwietnia 2020 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.