Uzasadnienie
Pismem z dnia 15 marca 2024 r. Firma A wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy wniosek o wymierzenie Samorządowemu Kolegium Odwoławczemu grzywny.
Na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 25 marca 2024 r. Wnioskodawca został wezwany do uiszczenia wpisu od wniosku w kwocie 100 zł, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia wniosku.
Powyższe wezwanie zostało doręczone Wnioskodawcy w dniu 4 kwietnia 2024 r. W zakreślonym przez Sąd terminie Wnioskodawca nie uiścił wymaganego wpisu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Wniosek należało odrzucić.
Zgodnie z treścią art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 z późn. zm. – dalej jako "p.p.s.a."), Sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi. Zgodnie z brzmieniem art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd. Stosownie zaś do treści art. 64 § 3 p.p.s.a. do wniosków wszczynających postępowanie stosuje się odpowiednio przepisy o skardze, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.
Zgodnie z powyższym, na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 25 marca 2024 r. Wnioskodawca został wezwany do uiszczenia wpisu od wniosku w kwocie 100 zł, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.
Powyższe wezwanie do uiszczenia wpisu zostało doręczone Wnioskodawcy w dniu 4 kwietnia 2024 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru – k. 18). Mając na uwadze powyższe należało stwierdzić, iż ustawowy termin do wykonania nałożonego obowiązku upłynął z dniem 11 kwietnia 2024 r. W tym terminie wpis sądowy nie został uiszczony.
W związku z powyższym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, na podstawie art. 220 § 1 i § 3 p.p.s.a. w związku z art. 64 § 3 p.p.s.a., postanowił jak w sentencji.