Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 10 marca 2010 r., sygn. akt II SA/Wa 1638/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Grochowska - Jung
Rozpoznanie
w dniu 10 marca 2010 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku G. K. – przedstawicielki ustawowej małoletniego P. K. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 listopada 2009 r. o sygn. akt II SA/Wa 1638/09 oddalającego skargę G. K. przedstawicielki ustawowej małoletniego P. K. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku p o s t a n a w i a - przywrócić termin do wniesienia skargi kasacyjnej -

Uzasadnienie

W dniu 15 lutego 2010 r. adwokat E. S., ustanowiona pełnomocnikiem z urzędu G. K. przedstawicielki ustawowej małoletniego P. K., wniosła skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 listopada 2009 r. o sygn. akt II SA/Wa 1638/09 wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do złożenia skargi kasacyjnej od wymienionego wyżej wyroku.

W uzasadnieniu wniosku pełnomocnik skarżącej podała, że o ustanowieniu jej pełnomocnikiem dowiedziała się z pisma Okręgowej Rady Adwokackiej, doręczonego jej w dniu 10 lutego 2010 r., na okoliczność czego przedstawiła kserokopię ww. pisma i koperty wraz z pieczęcią kancelarii i oznaczoną datą wpływu pisma. W związku z tym, w następnym dniu, zapoznała się z aktami sprawy w czytelni sądowej. Następnie 12 lutego 2010 r. uzyskała pełnomocnictwo upoważniające ją do reprezentowania skarżącej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 listopada 2009 r. o sygn. akt II SA/Wa 1638/09 wraz z uzasadnieniem został doręczony skarżącej w dniu 12 stycznia 2010 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru w aktach sprawy). Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął z dniem 11 lutego 2010 r.

Stosownie do treści art. 86 § 1 powołanej ustawy jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Postanowienie o przywróceniu terminu albo odmowie jego przywrócenia może być wydane na posiedzeniu niejawnym. Zgodnie zaś z treścią art. 87 § 1 cytowanej ustawy pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu (art. 87 § 2). Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie (art. 87 § 4 powołanej ustawy).

W dniu 10 lutego 2010 r. adwokat E. S. została powiadomiona o wyznaczeniu jej pełnomocnikiem z urzędu, natomiast w dniu 12 lutego 2010 r. skarżąca udzieliła jej pełnomocnictwa do występowania w jej imieniu. W dniu 11 lutego 2010 r. adwokat zapoznał się z aktami sprawi w czytelni sądowej.

W ocenie Sądu termin o którym mowa w art. 87 § 1 cyt. ustawy rozpoczął swój bieg od dnia 13 lutego 2010 r., tj. od dnia następnego po dniu, w którym skarżąca udzieliła wyznaczonemu adwokatowi pełnomocnictwa do występowania w jej imieniu. Z tą bowiem chwilą pełnomocnik miał rzeczywistą możliwość wniesienia skargi kasacyjnej. W związku z powyższym należy uznać, że wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej został złożony w siedmiodniowym terminie i jest uzasadniony, albowiem uchybienie terminu nastąpiło bez winy strony.

Z tych względów Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 86 § 1 cytowanej ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, postanowił jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 5 stycznia 2011 r., dokument z 25 stycznia 2010 r., dokument z 26 listopada 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.