Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 17 września 2015 r. oddalił w całości skargę Gminy S. na rozstrzygniecie nadzorcze Wojewody [...] z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności zarządzenia.
Skarżący wnioskiem z dnia 25 września 2015 r. (data nadania w placówce pocztowej) wystąpił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia ww. wyroku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Stosownie do treści art. 141 § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), w sprawach w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. Natomiast w myśl art. 141 § 3 ppsa odmowa sporządzenia uzasadnienia wyroku następuje w formie postanowienia wydanego na posiedzeniu niejawnym.
Jeśli wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku został złożony po upływie siedmiodniowego terminu, czynność ta jest bezskuteczna. Siedmiodniowy termin na złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku jest bowiem terminem ustawowym, który nie może być przedłużany ani skracany. Dlatego też złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku po upływie terminu skutkować musi odmową sporządzenia uzasadnienia (por. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 listopada 2007 r. sygn. akt II OZ 1204/07).
W niniejszej sprawie ogłoszenie wyroku nastąpiło w dniu 17 września 2015 r., zatem termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku upłynął w dniu 24 września 2015 r.
Z akt sprawy wynika, że wniosek skarżącego o sporządzenie uzasadnienia wyroku został nadany w polskiej placówce pocztowej w dniu 25 września 2015 r. Wobec uchybienia ustawowego, siedmiodniowego terminu, brak jest podstaw do sporządzenia uzasadnienia wyroku.
Wobec powyższego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 141 § 3 w zw. z art. 141 § 2 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, postanowił jak w sentencji postanowienia.