Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 4

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 18 września 2020 r., sygn. akt II SA/Sz 1145/17

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 18 września 2020 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia G. T. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 20 września 2019 r., sygn. akt II SA/Sz 1145/17 o zawieszeniu postępowania sądowego
Sprawa
w sprawie ze skargi A. T. i G. T. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania rozgraniczeniowego

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić zażalenie

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie postanowieniem z dnia 20 września 2019 r., sygn. akt II SA/Sz 1145/17 zawiesił postępowanie sądowe w sprawie ze skargi A. T. i G. T. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...]., nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania rozgraniczeniowego. Odpis postanowienia wraz z uzasadnieniem doręczony został skarżącemu w dniu 16 października 2019 r.

W dniu 16 października 2019 r. G. T. złożył zażalenie od ww. postanowienia. Jednocześnie zwrócił się do Sądu z wnioskiem o przyznanie mu prawa pomocy, między innymi w sprawie II SA/Sz 1145/17.

Zarządzeniem z dnia 14 stycznia 2020 r., sygn. akt II SPP/Sz 153/19 straszy starszy referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie pozostawił wniosek o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania. Odpis zarządzenia doręczony został skarżącemu w dniu 22 stycznia 2020 r.

Postanowieniami z dnia 18 lutego 2020 r., sygn. akt II SA/Sz 1145/17 oraz z dnia 27 kwietnia 2020 r., sygn. akt II SA/Sz 1145/20 Sąd odrzucił wnioski skarżącego o wyłączenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie.

Na podstawie zarządzenia z dnia 6 sierpnia 2020 r. skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od wniesionego zażalenia z dnia 16 października 2019 r. w kwocie [...]złotych w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia zażalenia. Powyższe wezwanie doręczone zostało skarżącemu w dniu 11 sierpnia 2020 r. Zakreślony w wezwaniu termin do uiszczenia wpisu sądowego upłynął bezskutecznie z dniem 18 sierpnia 2020 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie z w a ż y ł, co następuje:

Zgodnie z art. 178 w związku z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.), dalej "P.p.s.a", wojewódzki sąd administracyjny dokonuje wstępnej kontroli zażalenia. Kontrola ta obejmuje zachowanie terminu do wniesienia zażalenia, jego dopuszczalność oraz spełnienie wymogów formalnych.

Na podstawie art. 230 § 1 P.p.s.a. od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami tymi są skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania.

Wpis od zażalenia będący opłatą sądową – zgodnie z art. 219 P.p.s.a. – należy uiścić przy złożeniu zażalenia do sądu. Sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek zażalenia, od którego nie został uiszczony należny wpis. W tym przypadku, przewodniczący wzywa wnoszącego zażalenie, aby pod rygorem odrzucenia zażalenia, uiścił wpis w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania (art. 220 § 1 P.p.s.a.). Zażalenie, od którego pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd (art. 220 § 3 P.p.s.a.).

W rozpoznawanej sprawie odpis wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia został doręczony skarżącemu w dniu 11 sierpnia 2020 r., a tym samym termin zakreślony przez Sąd do uiszczenia wpisu od zażalenia minął z dniem 18 sierpnia 2020 r. W zakreślonym przez Sąd terminie, ani dotychczas skarżący nie uiścił wpisu od zażalenia.

Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 220 § 1 i 3 P.p.s.a., Sąd orzekł, jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 24 czerwca 2021 r., dokument z 27 kwietnia 2020 r., dokument z 18 lutego 2020 r., dokument z 7 października 2019 r., dokument z 20 września 2019 r., dokument z 28 sierpnia 2018 r., dokument z 26 czerwca 2018 r., dokument z 26 czerwca 2018 r., dokument z 6 czerwca 2018 r., dokument z 6 czerwca 2018 r., dokument z 29 marca 2018 r., dokument z 4 grudnia 2017 r., dokument z 4 grudnia 2017 r., dokument z 30 października 2017 r., dokument z 30 października 2017 r., dokument z 30 października 2017 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.