Uzasadnienie
Zarządzeniami z dnia 12 lipca 2019 r. wezwano skarżących do uiszczenia wpisów sądowych od wniesionych w jednym piśmie procesowym skarg oraz podanie numerów PESEL skarżących. Wezwania zawierały pouczenie, że czynności powyższych należy dokonać w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi.
Z zachowaniem terminu skarżący nadesłali swoje numery PESEL, jednakże wpis sądowy od skargi uiściła jedynie ES oraz AF (wezwana o wpis solidarnie z mężem – MF).
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje;
Stosownie do art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 1302 z późn. zm.) - dalej: "Ppsa", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis, przy czym pismem takim jest również skarga. W przypadku gdy skarga nie została należycie opłacona, zgodnie z art. 220 § 1 i 3 Ppsa, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem odrzucenia skargi uiścił opłatę w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, ponieważ wobec braku opłaty Sąd nie podejmie żadnej czynności. Przytoczona
W rozpoznawanej sprawie zarządzenia w przedmiocie uiszczenia wpisu sądowego doręczono zawodowemu pełnomocnikowi skarżących w dniu 17 lipca 2019 r., a zatem siedmiodniowy termin przewidziany do uiszczenia wpisu od skargi, względnie wniesienia zażalenia na zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu, upłynął z dniem 24 lipca 2019 r. W wyznaczonym terminie jedynie AF uiściła wpis od skargi. Ustalono również, że wpis w kwocie 500 zł, uiszczony w dniu wniesienia skargi, został uiszczony przez ES. Okoliczność ta uniemożliwia nadanie sprawie ze skargi AG, KB i KB prawidłowego biegu i obliguje Sąd do odrzucenia ich skarg na podstawie art. 220 § 1 i 3 Ppsa.
Sąd dokonując z urzędu kontroli dopuszczalności pozostałych skarg stwierdził, że zaskarżona decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...]z dnia [...]kwietnia 2019 r. została doręczona AF i MF w dniu 7 maja 2019. Okoliczność ta oznacza, że AF i MF wnieśli skargi z uchybieniem 30-dniowego, określonego art. 53 § 1 Ppsa. Zgodnie bowiem ze wskazaną regulacją, skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Mając na uwadze, że zaskarżona decyzja została AF i MF w dniu 7 maja 2019 r., ostatnim dniem przewidzianym na wniesienie skargi był 6 czerwca 2019 r. Skarżący złożyli zaś skargę w siedzibie organu w dniu 7 czerwca 2019 r., czyli dzień po upływie terminu. W związku z powyższym, Sąd działając na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 Ppsa, odrzucił ich skargi.
O zwrocie wpisu orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 Ppsa.