Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 11 września 2019 r., sygn. akt II SA/Rz 794/19

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
Sędzia WSA Joanna Zdrzałka przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 11 września 2019 r. w Rzeszowie na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skarg [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy - p o s t a n a w i a - I. odrzucić skargi [...]; II. zwrócić [...] kwotę 500 zł /słownie: pięciuset złotych/, tytułem wpisu od odrzuconej skargi.

Uzasadnienie

Zarządzeniami z dnia 12 lipca 2019 r. wezwano skarżących do uiszczenia wpisów sądowych od wniesionych w jednym piśmie procesowym skarg oraz podanie numerów PESEL skarżących. Wezwania zawierały pouczenie, że czynności powyższych należy dokonać w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi.

Z zachowaniem terminu skarżący nadesłali swoje numery PESEL, jednakże wpis sądowy od skargi uiściła jedynie ES oraz AF (wezwana o wpis solidarnie z mężem – MF).

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje;

Stosownie do art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 1302 z późn. zm.) - dalej: "Ppsa", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis, przy czym pismem takim jest również skarga. W przypadku gdy skarga nie została należycie opłacona, zgodnie z art. 220 § 1 i 3 Ppsa, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem odrzucenia skargi uiścił opłatę w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, ponieważ wobec braku opłaty Sąd nie podejmie żadnej czynności. Przytoczona

W rozpoznawanej sprawie zarządzenia w przedmiocie uiszczenia wpisu sądowego doręczono zawodowemu pełnomocnikowi skarżących w dniu 17 lipca 2019 r., a zatem siedmiodniowy termin przewidziany do uiszczenia wpisu od skargi, względnie wniesienia zażalenia na zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu, upłynął z dniem 24 lipca 2019 r. W wyznaczonym terminie jedynie AF uiściła wpis od skargi. Ustalono również, że wpis w kwocie 500 zł, uiszczony w dniu wniesienia skargi, został uiszczony przez ES. Okoliczność ta uniemożliwia nadanie sprawie ze skargi AG, KB i KB prawidłowego biegu i obliguje Sąd do odrzucenia ich skarg na podstawie art. 220 § 1 i 3 Ppsa.

Sąd dokonując z urzędu kontroli dopuszczalności pozostałych skarg stwierdził, że zaskarżona decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...]z dnia [...]kwietnia 2019 r. została doręczona AF i MF w dniu 7 maja 2019. Okoliczność ta oznacza, że AF i MF wnieśli skargi z uchybieniem 30-dniowego, określonego art. 53 § 1 Ppsa. Zgodnie bowiem ze wskazaną regulacją, skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Mając na uwadze, że zaskarżona decyzja została AF i MF w dniu 7 maja 2019 r., ostatnim dniem przewidzianym na wniesienie skargi był 6 czerwca 2019 r. Skarżący złożyli zaś skargę w siedzibie organu w dniu 7 czerwca 2019 r., czyli dzień po upływie terminu. W związku z powyższym, Sąd działając na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 Ppsa, odrzucił ich skargi.

O zwrocie wpisu orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 Ppsa.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 28 listopada 2019 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.