Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 4

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 5 września 2014 r., sygn. akt II SA/Rz 728/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
SNSA Małgorzata Wolska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 5 września 2014 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi D. K., K. K., G. T., W. T. i K. Z. na uchwałę Rady Gminy [...] z dnia [...] marca 2013 r., Nr [...] w przedmiocie sprzedaży nieruchomości stanowiącej mienie komunalne - postanawia - odrzucić skargę K. Z. i G. T.

Uzasadnienie

D. K., K. K., G. T., W. T. i K. Z. wspólną skargą zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie uchwałę Rady Gminy [...] z dnia [...] marca 2013 r., Nr [...] w przedmiocie sprzedaży nieruchomości stanowiącej mienie komunalne.

Zarządzeniami z dnia 3 czerwca 2014 r. tut. Sąd wezwał między innymi K. Z. i G. T. - działającą przez pełnomocnika D. K. (każdą z osobna) do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 300 zł, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

Dodatkowo z uwagi na brak podpisu K. Z. pod skargą, wyżej wymieniona została wezwana do jej podpisania. Do wezwania dołączono stosowne pouczenie, że nieusunięcie braków formalnych skargi w terminie 7 dni licząc od dnia doręczenia, skutkować będzie jej odrzuceniem.

Wezwania zostały doręczone ze skutkiem prawnym wyżej wymienionym skarżącym (z osobna) i odebrane przez K. Z. w dniu 5 czerwca 2014 r. natomiast przez G. T. (reprezentowaną przez pełnomocnika D. K.) w dniu 16 czerwca 2014 r., przy zachowaniu rygorów przewidzianych w ustawie z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. - zwanej dalej w skrócie "P.p.s.a.").

Termin do wykonania wezwań dla K. Z. mijał z dniem 12 czerwca 2014 r., natomiast dla G. T. mijał z dniem 23 czerwca 2014 r.

G. T. zwróciła się z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy.

Postanowieniem z dnia 20 czerwca 2014 r., sygn. akt II SA/Rz 728/14 referendarz sadowy w WSA w Rzeszowie przyznał G. T. prawo pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych w połowie pełnej ich wysokości (pkt I), jednocześnie odmówił przyznania prawa pomocy w pozostałym zakresie (pkt II).

W tej sytuacji zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II WSA w Rzeszowie z dnia 30 lipca 2014 r. wezwano G. T. – reprezentowaną przez pełnomocnika D. K. do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 150 złotych, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

Wezwanie zostało doręczone na adres D. K. (pełnomocnik G. T.) i odebrane w dniu 5 sierpnia 2014 r., przy zachowaniu rygorów określonych w P.p.s.a.

Pomimo upływu z dniem 12 sierpnia 2014 r. zakreślonego terminu wpis sądowy nie został uiszczony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Do wszczęcia postępowania przed sądem administracyjnym niezbędne jest skuteczne wniesienie skargi, przez co rozumieć należy spełnienie przez nią określonych w ustawie warunków fiskalnych i formalnych, bez których nadanie jej właściwego biegu nie jest możliwe.

Według treści art. 220 § 1 P.p.s.a. Sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku przewodniczący wzywa wnoszącego pismo o uiszczenie opłaty w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania. Nieuiszczenie pomimo wezwania, w wyznaczonym terminie, wpisu od skargi powoduje – stosownie do treści art. 220 § 3 P.p.s.a. – odrzucenie skargi. Podobne skutki dotyczą nieuzupełnienia w terminie braków formalnych w postaci podpisania skargi (art. 58 § 1 pkt 3 P.p.s.a.).

W okolicznościach rozpoznawanej sprawy G. T. (działająca przez pełnomocnika D. K.) oraz K. Z. nie uczyniły zadość wezwaniu i nie uiściły żądanego wpisu od skargi. Dodatkowo K. Z. nie podpisała skargi.

Biorą pod uwagę powyższe Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, na podstawie art. 220 § 3 w zw. z art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 w zw. z art. 46 § 1 pkt 4 P.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.

Końcowo należy zauważyć, że w przedmiotowej sprawie pozostała do rozpoznania skarga D. K., K. K. i W. T., jednakże ewentualnym po uzupełnieniu przez wyżej wymienionych braków formalnych skargi.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 22 kwietnia 2015 r., dokument z 24 lutego 2015 r., dokument z 9 lutego 2015 r., dokument z 14 października 2014 r., dokument z 20 czerwca 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.