Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 27 września 2018 r., sygn. akt II SA/Rz 1261/17

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
SNSA Małgorzata Wolska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 27 września 2018 r. na posiedzeniu niejawnym sprzeciwu W. P.
Od orzeczenia
od postanowienia referendarza sądowego z dnia 31 lipca 2018 r. sygn. akt II SA/Rz 1261/17 wydanego w przedmiocie odmowy zmiany postanowienia referendarza sądowego z 18 kwietnia 2018 r. o odmowie przyznania prawa pomocy
Sprawa
w sprawie z jej skargi na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2017 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki placu składowego - postanawia - odrzucić sprzeciw.

Uzasadnienie

Postanowieniem z 31 lipca 2018 r. referendarz sądowy, po rozpoznaniu wniosku W. P., odmówił zmiany postanowienia referendarza sądowego WSA w Rzeszowie z dnia 18 kwietnia 2018 r. sygn. II SA/Rz 1261/17 o odmowie przyznania prawa pomocy.

Rozstrzygnięcie to zostało zaskarżone przez W. P. sprzeciwem. Wobec braku podpisania sprzeciwu, zarządzeniem z dnia 27 sierpnia 2018 r. tut. Sąd wezwał wnioskodawczynię do jego podpisania w terminie siedmiu dni liczonych od dnia doręczenia wezwania.

W zakreślonym terminie, który w okolicznościach sprawy mijał z dniem 21 września 2018 r., wnioskodawczyni nie uzupełniła braku formalnego i nie podpisała sprzeciwu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje.

Stosownie do art. 46 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm. – dalej w skrócie "P.p.s.a."), każde pismo strony w postępowaniu sądowym powinno zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Podpis musi być własnoręczny, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 46 § 4 P.p.s.a. W myśl art. 49 § 1 P.p.s.a. jeżeli pismo nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, chyba że ustawa stanowi inaczej. Zgodnie natomiast z art. 259 § 2 P.p.s.a. sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym sprzeciw, którego braki formalne nie zostały uzupełnione.

W niniejszej sprawie wniesiono niepodpisany sprzeciw, jedynie w nagłówku wskazano imię i nazwisko osoby wnoszącej pismo. W tej sytuacji wezwano wnoszącą sprzeciw – W. P. do uzupełnienia braku formalnego sprzeciwu, poprzez jego podpisanie w terminie 7 dni, liczonych od dnia doręczenia wezwania.

Wyjaśnić także należy, że zgodnie z przepisem art. 73 P.p.s.a. dotyczącym tzw. instytucji "doręczenia zastępczego" w razie gdy pismo nie może zostać doręczone w sposób przewidziany w art. 65-72 P.p.s.a., pismo składa się na okres czternastu dni w placówce pocztowej, w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, albo w urzędzie gminy, dokonując jednocześnie zawiadomienia określonego w § 2. Zawiadomienie o złożeniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy w terminie siedmiu dni od dnia pozostawienia zawiadomienia, umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej, a gdy to nie jest możliwe, na drzwiach mieszkania adresata lub w miejscu wskazanym jako adres do doręczeń, na drzwiach biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe (§ 2). W przypadku niepodjęcia pisma w terminie, o którym mowa w § 2, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru pisma w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od dnia pierwszego zawiadomienia o złożeniu pisma w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy (§ 3). Natomiast zgodnie z § 4 cyt. przepisu doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, o którym mowa w § 1.

W niniejszej sprawie jak wynika z adnotacji umieszczonej na zwrotnym potwierdzeniu odbioru, doręczyciel w dniu 31 sierpnia 2018 r. korespondencję adresowaną do skarżącej, z uwagi na jego nieobecność, pozostawił w placówce pocztowej – UP [...], a zawiadomienie o tym umieścił w drzwiach adresata. Placówka pocztowa w dniu 10 września 2018 r. powtórnie awizowała ww. przesyłkę. Ostatni dzień skutecznego doręczenia pisma - liczony zgodnie z art. 73 § 3 P.p.s.a. - wypadał w dniu 14 września 2018 r. (piątek). Termin do usunięcia braków formalnych sprzeciwu upływał z dniem 21 września 2018 r.

Odnosząc powyższe do przedmiotowej sprawy Sąd wskazuje, że W. P., w wyznaczonym przez Sąd terminie nie zastosowała się do wezwania i nie podpisała sprzeciwu.

Przyjąć tym samym należy, że sprzeciw, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie podlegać musi odrzuceniu na podstawie art. 259 § 2 P.p.s.a.

Mając na uwadze powyższe, na podstawie art. 259 § 2 P.p.s.a., orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 31 lipca 2018 r., dokument z 22 maja 2018 r., dokument z 18 kwietnia 2018 r., dokument z 20 lutego 2018 r., dokument z 28 grudnia 2017 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.