Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 15 listopada 2021 r., sygn. akt II SA/Po 816/21

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
asesor WSA Arkadiusz Skomra przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 15 listopada 2021 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku Ł. D. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi
Sprawa
w sprawie ze skargi Ł. D. na decyzję Rektora Uniwersytetu [...] w P. z dnia [...] września 2021 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyjęcia na studia postanawia odrzucić wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.

Uzasadnienie

W dniu [...] września 2021 r. Ł. D. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na decyzję Rektora Uniwersytetu [...] z dnia [...] września 2021 r., nr [...].

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej odrzucenie, ze względu na fakt, że skarga została wniesiona przedwcześnie.

Pismem z dnia [...] października 2021 r. Skarżący wniósł o przywrócenie terminu do wniesienia skargi wskazując, iż przed przesłaniem decyzji w dniu [...] września 2021 r. dostał informację w systemie elektronicznej rekrutacji U[...] o sposobie rozpatrzenia odwołania.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Stosownie do art. 88 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm. - dalej P.p.s.a.) spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.

W niniejszej sprawie Skarżący złożył wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi, która została złożona nie tylko przed doręczeniem decyzji ale jeszcze przed wydaniem decyzji.

Mając na uwadze powyższe i stosownie do treści art. 88 P.p.s.a., wniosek Skarżącego o przywrócenie terminu do wniesienia skargi należało odrzucić jako niedopuszczalny.

Podkreślić należy, iż wniosek o przywrócenie terminu jest wnioskiem niedopuszczalnym, jeżeli brak jest ustawowych warunków do jego rozpoznania, tj.: gdy uchybienie terminu nie powoduje dla strony ujemnych skutków w zakresie tego postępowania; gdy dotyczy terminu, który nie podlega przywróceniu albo też terminu związanego z upływem określonej fazy postępowania; gdy nie nastąpiło uchybienie terminowi; gdy wniosek nie dotyczy terminu procesowego; gdy z uwagi na stan sprawy przywrócenie terminu stało się nieaktualne (M. Jagielska, A. Wiktorowska, P. Wajda, Komentarz do art. 88 (w:) Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, pod. red. R. Hausera, M. Wierzbowskiego, C.H. Beck, Warszawa 2015, s. 478 oraz postanowienie NSA z dnia 07 grudnia 2016 r. sygn. I OZ 1690/16, orzeczenia.nsa.gov.pl).

W tym miejscu podkreślić należy, iż punktem wyjścia do złożenia wniosku o przywrócenie terminu jest jego niedotrzymanie, to właśnie stwierdzenie tegoż uchybienia powinno być tym, co pozwala na merytoryczna ocenę takiego wniosku.

Nie można bowiem uchybić terminowi, który nie rozpoczął jeszcze biegu.

W niniejszej sprawie nie może być mowy, iż Skarżący w dniu wniesienia skargi uchybił terminowi, ponieważ zgodnie z art. 53 § 1 P.p.s.a. skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.

Zatem przepis ten wymaga aby skarga została "wniesiona" w określonym terminie, który jest liczony "od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie". Tymczasem w przedmiotowej sprawie skargę złożono nie tylko przed doręczeniem decyzji ale jeszcze przed jej, a zatem z naruszeniem terminu wynikającego z art. 53 § 1 P.p.s.a.

W tym miejscu wskazać należy, iż nie może być traktowane jako doręczenie decyzji fakt zamieszczenie w bazie internetowej wzmianki o sposobie rozstrzygnięcia odwołania do której odwołuje się Skarżący. Sąd przy tym miał na uwadze, iż stosownie do art. 110 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 256 ze zm. – dalej jako "K.p.a.") organ administracji publicznej, który wydał decyzję, jest nią związany od chwili jej doręczenia lub ogłoszenia, o ile kodeks nie stanowi inaczej, to jednakże zamieszczenie wzmianki o sposobie rozpoznania odwołania nie może być traktowane jako ogłoszenie czy też doręczenie decyzji wydanej 4 dni później.

Mając powyższe na uwadze Sąd na podstawie art. 88 P.p.s.a. orzekł jak w sentencji.

Na marginesie Sąd wskazuje, iż powyższe orzeczenie nie stoi na przeszkodzie w ponownym złożeniu skargi, z jednoczesnym wnioskiem o przywrócenie terminu, z uwagi, iż na dzień wydawania niniejszego postanowienia upłynął już termin do jej wniesienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 3 lutego 2022 r., dokument z 12 stycznia 2022 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.