Uzasadnienie
W dniu 13 listopada 2008 roku B. S. i W. S. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi skargę na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] Nr [...] (nr [...]) w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 8 grudnia 2008 roku skarżący zostali wezwani do solidarnego uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 zł oraz do uzupełnienia braków formalnych skargi poprzez nadesłanie dziesięciu egzemplarzy odpisów skargi poświadczonych za zgodność z oryginałem lub podpisanych własnoręcznie - w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.
Powyższe wezwania doręczono skarżącym w dniu 12 grudnia 2008 roku. Skarżący nie uzupełnili braków skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje
Stosownie do treści art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153 poz. 1270 ze zm.) – zwane dalej p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2 i 3, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W myśl § 3 tego przepisu skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Powyższe oznacza, że warunkiem podjęcia przez sąd czynności na skutek wniesionego pisma jest uiszczenie należnej od tego pisma opłaty.
Ponadto stosownie do treści art. 58 § 1 pkt 3 p. p. s. a. – sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi.
Należy przy tym wskazać, iż skarga jako pierwsze pismo w postępowaniu sądowym powinna czynić zadość wymaganiom określonym w art. 46 § 1 i 2 p.p.s.a., a ponadto powinna zawierać elementy określone w art. 57 § 1 cyt. ustawy. Dodatkowo do skargi należy dołączyć jej odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom, a ponadto jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych (art. 47 § 1 p.p.s.a.)
W niniejszej sprawie skarżący pomimo wezwania, nie uiścili wpisu sądowego w wyznaczonym terminie, a tym samym nie uzupełnili braku fiskalnego skargi. Ponadto skarżący nie złożyli odpisów skargi poświadczonych za zgodność z oryginałem lub własnoręcznie podpisanych, a więc nie uzupełnili także braku formalnego skargi.
Skarżący otrzymali wezwanie do uzupełnienia braku formalnego skargi i braku fiskalnego w dniu 12 grudnia 2008 roku. Termin do uzupełnienia powyższych braków upłynął zatem w dniu 19 grudnia 2008 roku. Termin do uzupełnienia braków skargi jest terminem ustawowym i nie może być skracany ani przedłużany.
Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 220 § 3 i art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 p.p.s.a., Sąd orzekł jak w postanowieniu.
TG