Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 5

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodziz 28 lutego 2020 r., sygn. akt II SA/Łd 159/20

Metryka

Sąd
Dnia 28 lutego 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II
Skład
Sędzia WSA Agnieszka Grosińska przewodnicząca
Rozpoznanie
w dniu 28 lutego 2020 roku na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi F. P. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zwolnienia z kary grzywny za nieusprawiedliwioną nieobecność na oględzinach nieruchomości w związku z postępowaniem w sprawie nakazu usunięcia odpadów

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę. a.bł.

Uzasadnienie

F. P. zaskarżył do sądu administracyjnego postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z [...], nr [...], w przedmiocie odmowy zwolnienia z kary grzywny za nieusprawiedliwioną nieobecność na oględzinach nieruchomości w związku z postępowaniem w sprawie nakazu usunięcia odpadów.

W uzasadnieniu skargi skarżący zakwestionował zasadność wydania zaskarżonego postanowienia.

W odpowiedzi na skargę Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. wniosło o odrzucenie skargi.

Kolegium wyjaśniło, że zaskarżone postanowienie zostało doręczone skarżącemu 9 grudnia 2019 r., natomiast skarga została złożona osobiście w siedzibie organu 16 stycznia 2020 r. W związku z tym skarga została wniesiona z uchybieniem ustawowego terminu do jej wniesienia, o którym skarżący został prawidłowo powiadomiony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.) – w skrócie: "p.p.s.a." – skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 p.p.s.a.).

Stosownie do art. 85 p.p.s.a. czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Natomiast w myśl art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Sąd odrzuca skargę postanowieniem, które może być wydane na posiedzeniu niejawnym (art. 58 § 3 p.p.s.a.).

Z akt sprawy bezsprzecznie wynika, że 9 grudnia 2019 r. skarżącemu doręczono zaskarżone postanowienie, które zawierało pouczenie o terminie i sposobie wniesienia skargi do sądu administracyjnego. W związku z tym, trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi do sądu administracyjnego upływał 8 stycznia 2020 r. Tymczasem skarga w niniejszej sprawie została wniesiona osobiście przez skarżącego dopiero 16 stycznia 2020 r., tj. z uchybieniem terminu, o którym mowa w art. 53 § 1 p.p.s.a. Tym samym skarżący nie zachował trzydziestodniowego terminu do wniesienia skargi, co uniemożliwia skuteczne wszczęcie postępowania sądowego.

Jednocześnie wskazać należy, że termin do wniesienia skargi jest terminem ustawowym i nie podlega on w żadnym wypadku skracaniu, ani przedłużaniu. Sąd natomiast ma obowiązek z urzędu oceniać zachowanie terminu do wniesienia skargi.

Z tych wszystkich względów sąd, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 oraz § 3 p.p.s.a., orzekł jak w postanowieniu.

a.bł.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.