Uzasadnienie
F. P. zaskarżył do sądu administracyjnego postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z [...], nr [...], w przedmiocie odmowy zwolnienia z kary grzywny za nieusprawiedliwioną nieobecność na oględzinach nieruchomości w związku z postępowaniem w sprawie nakazu usunięcia odpadów.
W uzasadnieniu skargi skarżący zakwestionował zasadność wydania zaskarżonego postanowienia.
W odpowiedzi na skargę Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. wniosło o odrzucenie skargi.
Kolegium wyjaśniło, że zaskarżone postanowienie zostało doręczone skarżącemu 9 grudnia 2019 r., natomiast skarga została złożona osobiście w siedzibie organu 16 stycznia 2020 r. W związku z tym skarga została wniesiona z uchybieniem ustawowego terminu do jej wniesienia, o którym skarżący został prawidłowo powiadomiony.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.) – w skrócie: "p.p.s.a." – skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 p.p.s.a.).
Stosownie do art. 85 p.p.s.a. czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Natomiast w myśl art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Sąd odrzuca skargę postanowieniem, które może być wydane na posiedzeniu niejawnym (art. 58 § 3 p.p.s.a.).
Z akt sprawy bezsprzecznie wynika, że 9 grudnia 2019 r. skarżącemu doręczono zaskarżone postanowienie, które zawierało pouczenie o terminie i sposobie wniesienia skargi do sądu administracyjnego. W związku z tym, trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi do sądu administracyjnego upływał 8 stycznia 2020 r. Tymczasem skarga w niniejszej sprawie została wniesiona osobiście przez skarżącego dopiero 16 stycznia 2020 r., tj. z uchybieniem terminu, o którym mowa w art. 53 § 1 p.p.s.a. Tym samym skarżący nie zachował trzydziestodniowego terminu do wniesienia skargi, co uniemożliwia skuteczne wszczęcie postępowania sądowego.
Jednocześnie wskazać należy, że termin do wniesienia skargi jest terminem ustawowym i nie podlega on w żadnym wypadku skracaniu, ani przedłużaniu. Sąd natomiast ma obowiązek z urzędu oceniać zachowanie terminu do wniesienia skargi.
Z tych wszystkich względów sąd, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 oraz § 3 p.p.s.a., orzekł jak w postanowieniu.
a.bł.