Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 3 września 2009 r., sygn. akt I SA/Wa 1151/07

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Joanna Skiba przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 3 września 2009 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi kasacyjnej W. K.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dnia 14 listopada 2007 r. sygn. akt SA/Wa 1151/07 oddalającego skargę W. K. na decyzję Ministra Budownictwa z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania postanawia odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 14 listopada 2007 r. sygn. akt I SA/Wa 1151/07 oddalił skargę W. K. na decyzję Ministra Budownictwa z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania. W dniu 3 grudnia 2007 r. skarżący otrzymał odpis nieprawomocnego wyroku wraz z uzasadnieniem.

Powyższy wyrok uprawomocnił się z dniem 3 stycznia 2008, zaś przy piśmie z dnia 16 stycznia 2008 r. Sąd zwrócił Ministrowi Infrastruktury akta administracyjne sprawy.

W dniu 8 sierpnia 2008 r. skarżący złożył w Sądzie wniosek o przyznanie prawa pomocy.

Postanowieniem z dnia 28 sierpnia 2008 r. przyznano skarżącemu prawo pomocy w zakresie obejmującym zwolnienie od kosztów oraz ustanowienie radcy prawnego, na którego Okręgowa Izba Radców Prawnych w W. w dniu 24 września 2008 r. wyznaczyła radcę prawnego M. K. W dniu 26 listopada 2008 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie złożone zostało pełnomocnictwo procesowe udzielone przez skarżącego radcy prawnemu M. K. W dniu 5 grudnia 2008 r. pełnomocnik zapoznał się w Sądzie z aktami sprawy, zaś w dniu 12 stycznia 2009 r. złożył skargę kasacyjną od wyroku z dnia 14 listopada 2007 r. wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia.

Postanowieniem z dnia 10 lutego 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił wniosek skarżącego o przywrócenie terminu do złożenia skargi kasacyjnej. W związku ze złożonym zażaleniem, sprawę przekazano do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który postanowieniem z dnia 23 lipca 2009 r. sygn. akt I OZ 737/09 zażalenie to oddalił.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył co następuje

zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2002 r. Nr 153 poz. 1270 ze zm.) skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie w terminie 30 dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia wraz z uzasadnieniem. W myśl z art. 178 powołanej ustawy, wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W rozpoznawanej sprawie postanowieniem z dnia 10 lutego 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił wniosek skarżącego o przywrócenie terminu do złożenia skargi kasacyjnej. Wskazane postanowienie stało się prawomocne z dniem 23 lipca 2009 r.

Z akt sądowych sprawy (k -45) wynika, że skarżący w dniu 3 grudnia 2007 r. odebrał nieprawomocny wyrok z dnia 14 listopada 2007 r. wraz z jego uzasadnieniem. Oznacza to, że trzydziestodniowy termin na złożenie skargi kasacyjnej upłynął dla skarżącego w dniu 2 stycznia 2008 r. Odrzucenie wniosku strony o przywrócenie terminu do złożenia skargi kasacyjnej oznacza, że skarga kasacyjna złożona została z uchybieniem trzydziestodniowego terminu do jej wniesienia.

Mając powyższe na uwadze, Sąd na podstawie art. 178 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, postanowił jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 9 października 2009 r., dokument z 10 lutego 2009 r., dokument z 4 września 2008 r., dokument z 28 sierpnia 2008 r., dokument z 4 marca 2008 r., dokument z 14 listopada 2007 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.