Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 25 stycznia 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 1001/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę S.B. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.
Odpis powyższego wyroku wraz z uzasadnieniem doręczony został skarżącemu przy piśmie z dnia 14 lutego 2013 r., a odebrany w dniu 21 lutego 2013 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru k-74 akt sądowych oraz reklamacja powyższej przesyłki k-98 akt sądowych).
W dniu 2 kwietnia 2013 r. pełnomocnik skarżącego wniósł skargę kasacyjną od wyroku z dnia 25 stycznia 2013 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z treścią art. 177 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), powoływanej dalej jako "P.p.s.a.", skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyroku lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Termin ten wiąże również prokuratora, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka.
Stosownie natomiast do treści art. 178 P.p.s.a., Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
W niniejszej sprawie z uwagi na fakt, że na zwrotnym potwierdzeniu odbioru przez skarżącego odpisu nieprawomocnego wyroku z dnia 25 stycznia 2013 r. wraz z uzasadnieniem (k-74 akt sądowych), widnieją dwie daty, a mianowicie data 21 lutego 2013 r., pod którą znajduje się podpis doręczającego/wydającego przesyłkę oraz data 22 lutego 2013 r. znajdująca się na pieczęci pocztowej placówki oddawczej, wystąpiono do Poczty Polskiej S.A. z reklamacją powyższej przesyłki. W odpowiedzi Sąd uzyskał informację, że przedmiotowa przesyłka doręczona została skarżącemu w dniu 21 lutego 2013 r.
Wobec powyższego 30-dniowy termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął w dniu 25 marca 2013 r. Skoro zatem skarga kasacyjna wniesiona została w dniu 2 kwietnia 2013 r., to uznać należało, że jest ona niedopuszczalna, jako wniesiona z uchybieniem terminu.
Biorąc pod uwagę powyższe Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 178 P.p.s.a. orzekł jak w sentencji. O zwrocie wpisu orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a.