Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 4

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 15 grudnia 2020 r., sygn. akt I SA/Rz 681/20

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
Sędzia WSA Jarosław Szaro przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 15 grudnia 2020 r. w Rzeszowie na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [.] z dnia [.] sierpnia 2020 r. nr [.] w przedmiocie określenia za maj 2015 r. podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy - p o s t a n a w i a - I. odrzucić skargę, II. zwrócić Przedsiębiorstwu Handlowo-Usługowemu R. kwotę 6.065 zł (słownie: sześć tysięcy sześćdziesiąt pięć złotych) tytułem wpisu od odrzuconej skargi, III. zwrócić Przedsiębiorstwu Handlowo-Usługowemu R. kwotę 430.10 zł (słownie: czterysta trzydzieści złotych i dziesięć groszy) tytułem nadpłaconego wpisu od skargi

Uzasadnienie

Zarządzeniem z 28 października 2020 r. wezwano skarżącą spółkę do uzupełnienia braku formalnego skargi poprzez nadesłanie aktualnego odpisu z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Wezwanie zawierało pouczenie o konieczności wykonania tego obowiązków w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Przesyłkę sądową doręczono do kancelarii reprezentującego stronę skarżącą adwokata – doradcy podatkowego w dniu 17 listopada 2020 r. Do dnia 24 listopada 2020 r. nie złożono do akt odpisu z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

W świetle powyższego skarga podlega odrzuceniu.

W myśl art. 28 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 z późn. zm.) dalej zwanej "p.p.s.a.", jednostki organizacyjne mające zdolność sądową dokonują czynności w postępowaniu przez organy albo osoby uprawnione do działania w ich imieniu. Spółka jawna, która na gruncie podatku od towarów i usług posiada status podatnika, posiada w postępowaniu przed sądem administracyjnym zdolność sądową w sprawie dotyczącej kontroli skierowanej do niej decyzji podatkowej w zakresie ww. podatku, stosownie do art. 25 § 3 p.p.s.a.

W myśl art. 29 p.p.s.a., przedstawiciel lub osoby, o których mowa w art. 28, mają obowiązek wykazać swoje umocowanie dokumentem przy pierwszej czynności w postępowaniu. Jeżeli skarga nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych przewodniczący wzywa stronę o jej uzupełnienie lub poprawienie w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia (art. 49 § 1 i art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a.).

Znaczenie ww. dokumentu jest istotne z punktu widzenia konieczności ustalenia, czy dane pismo, w szczególności skarga inicjująca postępowanie sądowoadministracyjne, zmierzające do kontroli aktów administracyjnych, pochodzi od uprawnionego podmiotu. Ustawa procesowa nie przesądza, o jaki rodzaj dokumentu chodzi, ale mając na uwadze, że spółki jawne podlegają rejestracji w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego i nabywają podmiotowość dopiero z chwilą wpisu do rejestru (art. 251 Kodeksu spółek handlowych), o którym mowa w ustawie z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, Sąd wezwał pełnomocnika spółki do złożenia do akt odpisu aktualnego z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Na zawartość korespondencji doręczonej pełnomocnikowi wskazuje treść zwrotnego potwierdzenia odbioru złożonego do akt. Obowiązek ten w przepisanym terminie nie został wykonany, a ustawowy termin upłynął bezskutecznie 24 listopada 2020 r.

Wobec powyższego skarga, której braków formalnych nie uzupełniono w terminie, podlegała odrzuceniu, o czym postanowiono na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 w zw. z art. 29 p.p.s.a.

Sąd postanowił także o zwrocie uiszczonego przez spółkę wpisu. Ponieważ wartość przedmiotu zaskarżenia, od której spółka uiściła wpis bez wezwania był określony w zawyżonej kwocie, ponieważ powinien on wynieść 606.403 zł, przez co wpis od skargi powinien wynieść 6.065 zł, podczas gdy uiszczono 6.495,10 zł, uiszczona na dobro Sądu kwota podlegać będzie zwrotowi, ale na podstawie różnych przepisów. O zwrocie należnego wpisu (należnej jego wysokości) od odrzuconej skargi postanowiono w punkcie II na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a., a o zwrocie nadpłaconej kwoty wpisu na podstawie art. 225 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 26 stycznia 2021 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.