Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 24 lipca 2026 r., sygn. akt I SA/Rz 290/26

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
Sędzia NSA Jacek Surmacz przewodniczący
Rozpoznanie
na posiedzeniu niejawnym w dniu 24 lipca 2026 r. w Rzeszowie
Sprawa
sprawy ze skargi K.W. na decyzję Dyrektora Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie z dnia 8 kwietnia 2026 r. nr 9009-2026-000459 w przedmiocie ustalenia kwoty nienależnie pobranych płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego za 2024 rok - p o s t a n a w i a - odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Pismem z 12 maja 2026 r. K.W., (dalej: skarżąca) wniosła skargę na opisaną w sentencji niniejszego postanowienia decyzję Dyrektora Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Rzeszowie z dnia 8 kwietnia 2026 r. nr 9009-2026-000459.

Zarządzeniem z 16 czerwca 2026 r. wezwano skarżącą do uzupełnienia braku formalnego skargi, poprzez podanie numeru PESEL. Wezwanie zawierało pouczenie, że powyższej czynności należy dokonać w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

Wezwanie skierowano na podany w skardze adres i zostało doręczone skarżącej dniu 29 czerwca 2026 r. W zakreślonym terminie skarżąca nie uzupełniła braku formalnego skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Stosownie do art. 57 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2026 r., poz. 143 ze zm.; dalej: p.p.s.a.), skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym.

W myśl art. 46 § 2 pkt 1 lit. b p.p.s.a. w przypadku gdy pismo strony jest pierwszym pismem w sprawie powinno zawierać numer PESEL strony wnoszącej pismo, będącej osobą fizyczną, oraz numer PESEL jej przedstawiciela ustawowego, jeżeli są obowiązani do jego posiadania albo posiadają go, nie mając takiego obowiązku.

Ponadto na podstawie art. 49 § 1 p.p.s.a. jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Skarga, której braków formalnych strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie, podlega odrzuceniu zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a.

Pismem z 16 czerwca 2026 r. skarżąca została wezwana do podania numeru PESEL. Wezwanie zostało skutecznie doręczone w dniu 29 czerwca 2026 r., wobec czego nieprzekraczalny 7 dniowy termin na uzupełnienie braku formalnego skargi mijał w dniu 6 lipca 2026 r. We wskazanym terminie skarżąca nie uzupełniła przedmiotowego braku.

Wobec powyższego Sąd odrzucił skargę na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 6 sierpnia 2026 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.