Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opoluz 18 lutego 2008 r., sygn. akt I SA/Op 9/08

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu
Skład
Przewodniczący: Asesor sądowy Marzena Łozowska
Rozpoznanie
w dniu 18 lutego 2008r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego "A" s.c. T. I. i A. S. z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń 2007 r.

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę

Uzasadnienie

Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "A" s.c. T. I. i A. S. z siedzibą w K. wniosło skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń 2007 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wezwał skarżącą do uiszczenia wpisu w kwocie 100 zł w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia skargi, wskazując jako podstawę ustalenia wysokości wpisu § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, poz. 2193). Ponadto wezwano stronę do usunięcia braków formalnych skargi przez złożenie dokumentu wykazującego umocowanie do reprezentowania strony skarżącej tj. odpisu umowy spółki – w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie do uiszczenia wpisu oraz wezwanie do usunięcia braków formalnych skargi zostało doręczone skarżącej w dniu 24 stycznia 2008r. Oznacza to, iż termin do uiszczenia wpisu od skargi upłynął z dniem 31 stycznia 2008r. Z tym dniem upłynął również termin do uzupełnienia braków formalnych skargi. Do dnia wydania niniejszego postanowienia skarżąca nie uiściła wpisu, jak też nie uzupełniła braków formalnych skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu zważył co następuje

Zgodnie z brzmieniem art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), od skargi pobiera się wpis.

Wezwanie do uiszczenia wpisu zostało doręczone stronie w dniu 24 stycznia 2008r. Oznacza to, iż termin do uiszczenia wpisu od skargi upłynął z dniem 31 stycznia 2008r.

Pomimo jednak upływu powyższego terminu, skarga nie została przez skarżącą opłacona do dnia wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z brzmieniem art. 220 § 3 powołanej ustawy, skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.

Skoro skarżąca nie uiściła wpisu, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania, jej skarga podlegała odrzuceniu, na zasadzie powołanego wyżej art. 220 § 3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Ponadto Spółka skarżąca nie złożyła dokumentu wykazującego umocowanie do reprezentowania strony skarżącej, tj. nie złożyła odpisu umowy spółki.

Konsekwencją uznania braku należytej reprezentacji strony skarżącej i nieusunięcia tego braku w wyznaczonym terminie jest odrzucenie skargi na podstawie art. 58 §1 pkt 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

W tym stanie rzeczy, postanowiono jak w sentencji.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.