Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lubliniez 17 stycznia 2007 r., sygn. akt I SA/Lu 746/06

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie
Skład
Przewodniczący: sędzia NSA Irena Szarewicz - Iwaniuk
Rozpoznanie
w dniu 17 stycznia 2007 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi P.W. A. R. Ł. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące III-VI 2003 r.

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

R. Ł. reprezentowany przez doradcę podatkowego Z. Ż. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące III-VI 2003 r. Wykonując zarządzenia przewodniczącej wydziału, doręczono pełnomocnikowi skarżącego doradcy podatkowemu Z. Ż. odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego w wysokości [...] - w terminie 7 dni - pod rygorem odrzucenia skargi. Jednocześnie wezwano doradcę podatkowego do usunięcia braków formalnych skargi przez złożenie pełnomocnictwa procesowego do działania w imieniu skarżącego - w terminie 7 dni - pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego oraz wezwanie do uzupełnienia braków formalnych skargi został doręczony pełnomocnikowi w sposób przewidziany prawem w dniu 15 grudnia 2006 r.

W zakreślonym terminie wpis sądowy nie został uiszczony oraz nie zostały usunięte wskazane braki wniesionej skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z unormowaniem art. 230 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm./ zwanej dalej "ppsa" od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały /§1/. Pismami, o których mowa w § 1, są skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania /§2/.

Sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata. W tym przypadku przewodniczący wzywa wnoszącego pismo (...) by uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania – art. 220 § 1 zd. 1 ppsa.

Ponadto, jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania pozostałych wymogów formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni (...) – art. 49 § 1 ppsa.

Zgodnie z art. 57 (1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, którego wymogi określa art. 46 tej ustawy, stanowiąc, że jeżeli pismo jest pierwszym w sprawie, to powinno m. in. zawierać oznaczenie miejsca zamieszkania, a razie jego braku - adres do doręczeń, lub siedziby stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników oraz przedmiotu sprawy, pisma zaś dalsze sygnaturę akt /§ 2/. Do pisma należy dołączyć pełnomocnictwo, jeżeli pismo wnosi pełnomocnik, który przedtem nie złożył pełnomocnictwa /§ 3/. Zgodnie z art. 37 § 1 ustawy pełnomocnik obowiązany jest przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa.

Jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi, a także do uzupełnienia pozostałych jej braków został pełnomocnikowi skarżącego doręczony w sposób prawem przewidzianym w dniu 15 grudnia 2006 r., co oznacza, iż siedmiodniowy termin do dokonania powyższych czynności upływał z dniem 22 grudnia 2006 r. i jak wynika z akt sprawy do dnia dzisiejszego wpis sądowy nie został opłacony a braki skargi nie został uzupełniony.

Tym samym biorąc pod uwagę, iż zgodnie z art. 220 § 3 ppsa, skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu, a także dyspozycję art. 58 § 1 pkt 3 ppsa, stanowiącym, iż Sąd odrzuca skargę, gdy w wyznaczonym terminie nie uzupełniono braków formalnych skargi – mając na względzie przytoczone przepisy należało orzec jak w sentencji.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.