Uzasadnienie
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością A. w L. zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...], utrzymującą w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji w przedmiocie podatku od środków transportowych za 2002 r. W imieniu Spółki skargę podpisał prezes zarządu M. Ś. Wykonując zarządzenie przewodniczącego wydziału, pismami z dnia 23 października 2006 r. skarżąca Spółka została wezwana do usunięcia braków skargi poprzez uiszczenie wpisu od skargi oraz poprzez złożenie dokumentu wykazującego umocowanie do wniesienia skargi i określającego sposób reprezentacji strony skarżącej (KRS, statut...) zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm./ zwanej dalej "ppsa" – w terminie 7 dni,pod rygorem odrzucenia skargi.
Odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu oraz wezwanie do usunięcia wskazanych braków formalnych skargi zostało Spółce doręczone w sposób prawem przewidziany w dniu 26 października 2006 r. /potwierdzenie odbioru – k.21/. W zakreślonym terminie Spółka skargę opłaciła /k. nr 22/, natomiast odpis Krajowego Rejestru Sądowego wykazujący umocowanie do wniesienia skargi przez M. Ś. Spółka przesłała do tutejszego Sądu w dniu 7 listopada 2006 r. / kserokopia koperty z datą stempla pocztowego – oryginał w aktach sprawy I SA/Lu 651/06- k.25/.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie zważył, co następuje
W myśl art. 29 ppsa przedstawiciel ustawowy lub organ albo osoby, o których mowa w art. 28 (osoby prawne oraz jednostki organizacyjne mające zdolność sądową dokonują czynności w postępowaniu przez organy albo osoby uprawnione do działania w ich imieniu), mają obowiązek wykazać swoje umocowanie dokumentem przy pierwszej czynności w postępowaniu. Brak dokumentu stwierdzającego umocowanie do reprezentacji osoby prawnej jest brakiem formalnym podlegającym usunięciu w trybie art. 49 § 1 ppsa. Jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania wymogów formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni (...) – art. 49 § 1 ppsa.
Jak wskazano na wstępie skarżąca Spółka otrzymała wezwanie do uzupełnienia powyższego braku w dniu 26 października 2006 r. Tym samym siedmiodniowy termin do jego usunięcia upływał z dniem 2 listopada 2006r. a jak już podniesiono pismo z odpisem z KRS Spółka nadała przesyłką pocztową dopiero w dniu 7 listopada 2006 r., a więc z uchybieniem zakreślonego do dokonania tej czynności terminu. Strona o przywrócenie terminu nie wnosiła.
Tym samym biorąc pod uwagę dyspozycję art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 ppsa. należało orzec jak w pkt I postanowienia.
Orzeczenie o zwrocie wpisu uzasadnia zaś art. 232 § 1 pkt. 1 lit. "a" i § 2 ppsa.