Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 4

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lubliniez 22 maja 2007 r., sygn. akt I SA/Lu 360/07

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie
Skład
Asesor WSA Małgorzata Fita przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 22 maja 2007 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi A Spółka z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie podatku od towarów i usług za miesiące styczeń - marzec 2001 r. p o s t a n a w i a - odrzucić skargę.

Uzasadnienie

W dniu 14 marca 2007 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie wpłynęła skarga spółki A Sp. z o.o. w upadłości na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie podatku od towarów i usług za miesiące styczeń - marzec 2001 r., sporządzona przez pełnomocnika spółki, adwokata A. M..

Pod treścią skargi widnieje słabo czytelna kserokopia pieczęci z nieczytelnym podpisem pełnomocnika skarżącej.

W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 16 kwietnia 2007 r. pełnomocnik skarżącej został wezwany do usunięcia braków formalnych skargi przez własnoręczne podpisanie skargi, złożenie prawidłowego pełnomocnictwa procesowego oraz dokumentu wskazującego umocowanie do wniesienia skargi i określającego sposób reprezentacji strony skarżącej, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia skargi.

W zakreślonym terminie pełnomocnik skarżącej złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego pełnomocnictwo do reprezentowania A Sp. z o.o. w upadłości przed sądami administracyjnymi obu instancji oraz odpis z Krajowego Rejestru Sądowego wskazujący na trwające postępowanie upadłościowe oraz osobę syndyka, a także postanowienie Sądu Rejonowego, XVIII Wydziału Gospodarczego z dnia [...] r. w przedmiocie ogłoszenia upadłości skarżącej spółki.

W powyżej określonym terminie, pełnomocnik skarżącej nie uzupełnił jednak braku formalnego skargi, do którego usunięcia był wezwany - a mianowicie nie podpisał własnoręcznie skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z art. 57 § 1 w związku z art. 46 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), skarga, jak każde pismo w postępowaniu sądowym, powinna zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.

Podpis musi być własnoręczny. Odtworzony mechanicznie na piśmie wzór podpisu nie czyni zadość wymogowi określonemu wyżej.

Zgodnie z art. 49 § 1 w związku z art. 58 § 1 pkt 3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, jeżeli skarga strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jej uzupełnienie lub o poprawianie w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.

W niniejszej sprawie pełnomocnik skarżącej został wezwany do usunięcia braków skargi m.in. poprzez jej własnoręczne podpisanie. Wezwanie to otrzymał w dniu 23 kwietnia 2007 r., czyli termin do usunięcia braków upłynął w dniu 30 kwietnia 2007 r.

W powyższym terminie prawidłowo wezwany pełnomocnik - tegoż braku nie usunął.

Mając na uwadze powyższe, na zasadzie art. 58 § 1 pkt 3 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga podlegała odrzuceniu.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.