Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp.z 14 stycznia 2020 r., sygn. akt I SA/Go 784/19

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim
Skład
Sędzia WSA Jacek Niedzielski
Rozpoznanie
w dniu 14 stycznia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa "S." spółka z ograniczoną odpowiedzialnością na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości wierzytelności nieprzekazanej organowi p o s t a n a w i a: 1. Odrzucić skargę.

Sentencja

  1. 2. Zwrócić skarżącej spółce z urzędu uiszczony wpis od skargi w kwocie 100 (słownie: sto) złotych.

Uzasadnienie

Przedsiębiorstwo Usługowo – Produkcyjne "S." spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wniosło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej [...] z [...] października 2019 r. wydane w przedmiocie określenia wysokości wierzytelności nieprzekazanej organowi.

Pismem z 6 grudnia 2019 r. wezwano skarżącą do usunięcia braków formalnych skargi – w terminie 7 dni - poprzez złożenie dokumentu określającego umocowanie M.N. do reprezentowania strony skarżącej – odpisu z rejestru przedsiębiorców KRS (oryginału ewentualnie prawidłowo uwierzytelnionej kopii tego dokumentu) oraz odpisu skargi dla uczestnika postępowania.

Pod dwukrotnym awizowaniu przesyłki, została zwrócona do nadawcy w dniu 27 grudnia 2019 r. z powodu niepodjęcia jej w terminie.

Zarządzeniem z 7 stycznia 2020 r. Przewodniczący Wydziału I w trybie art. 73 § 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 - zw. dalej jako "P.p.s.a."), uznał wezwanie z 6 grudnia 2019 r. za doręczone stronie skarżącej z dniem 23 grudnia 2019 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Z redakcji art. 58 § 1 pkt 3 P.p.s.a. wynika, że Sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w terminie braków formalnych tej skargi. Jednym z takich braków jest niedołączenie przy pierwszej czynności w postępowaniu dokumentu wykazującego umocowanie osoby działającej w imieniu spółki, do reprezentowania strony skarżącej - zgodnie z art. 29 P.p.s.a. Ponadto strona jest zobowiązana dołączyć do pisma procesowego (skargi) jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich pozostałym stronom (art. 47 § 1 P.p.s.a.). Niedołączenie wymaganej liczby odpisów, jest brakiem formalnym skargi, uniemożliwiającym nadanie skardze prawidłowego biegu.

W niniejszej sprawie, przesyłka zawierająca wezwanie do usunięcia braków formalnych skargi poprzez złożenie dokumentu określającego umocowanie M.N. do reprezentowania strony skarżącej – odpisu z rejestru przedsiębiorców KRS (oryginału ewentualnie prawidłowo uwierzytelnionej kopii tego dokumentu) oraz odpisu skargi dla uczestnika postępowania, po dwukrotnym jej awizowaniu, została zwrócona do nadawcy w dniu 27 grudnia 2019 r. Zarządzeniem z 7 stycznia 2020 r. Przewodniczący Wydziału I w trybie art. 73 § 4 P.p.s.a., uznał wezwanie z 6 grudnia 2019 r. do uzupełnienia braków formalnych skargi za doręczone stronie skarżącej z dniem 23 grudnia 2019 r. Zatem ostatnim dniem terminu do usunięcia braków formalnych skargi był dzień 30 grudnia 2019 r. Skarżąca spółka w zakreślonym terminie nie uzupełniła braku formalnego skargi.

Wobec powyższego, Sąd na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 postanowił jak w sentencji. O zwrocie z urzędu uiszczonego wpisu orzeczono w oparciu o art. 232 § 1 pkt 1 cyt. ustawy.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.