Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicachz 10 września 2012 r., sygn. akt I SA/Gl 784/12

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
Skład
Sędzia NSA Przemysław Dumana przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 10 września 2012 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi "A" S.A. w R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych p o s t a n a w i a odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Zarządzeniem z dnia 10 lipca 2012 r. Przewodniczący Wydziału I WSA w Gliwicach wezwał pełnomocnika strony skarżącej do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie [...] zł stosownie do § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, poz. 2193 ze zm.). Pouczono przy tym, że wpis ten należy uiścić w kasie Sądu lub na rachunek bankowy Sądu (podając godziny urzędowania i numer rachunku bankowego) w terminie siedmiu dni licząc od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi.

Odpis powyższego zarządzenia doręczono pełnomocnikowi w dniu 19 lipca 2012 r. W tym też dniu doręczono mu wezwanie ww. Przewodniczącego do usunięcia braków formalnych skargi poprzez:

  1. 1) złożenie pełnomocnictwa procesowego upoważniającego do działania w imieniu skarżącej spółki w postępowaniu przed wojewódzkim sądem administracyjnym albo przed sądami administracyjnymi, zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270; dalej w skrócie: P.p.s.a.), bądź też odpisu pełnomocnictwa z dnia 17 lutego 2012 r.;
  2. 2) złożenie dokumentu wykazującego umocowanie do podpisania pełnomocnictwa i określającego sposób reprezentacji strony skarżącej (KRS) zgodnie z art. 29 P.p.s.a.

W tym zakresie pouczono pełnomocnika, że nieusunięcie braków formalnych skargi w terminie siedmiu dni spowoduje jej odrzucenie na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 P.p.s.a.

W oddziale finansowym tut. Sądu nie odnotowano należnej wpłaty do dnia dzisiejszego. Do dziś dnia nie usunięto także ww. braków formalnych skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Stosownie do art. 214 § 1 i art. 219 § 1 P.p.s.a. strona wnosząca skargę jest zobowiązana uiścić należny wpis sądowy. W niniejszej sprawie wpis ten wynosi [...] zł zgodnie z § 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Rzeczoną opłatę należało uiścić w terminie 7 dni od doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia skargi (art. 220 § 1 i 3 P.p.s.a.).

Zgodnie bowiem z art. 220 § 1 P.p.s.a, Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym celu przewodniczący wzywa wnoszącego pismo (skargę) aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania (odrzucenia skargi) uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Stosownie zaś do treści art. 220 § 3 P.p.s.a. - skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.

Z przytoczonych regulacji wynika, że terminowe opłacenie skargi stanowi istotny element, którego brak uniemożliwia nadanie sprawie dalszego biegu.

Ustalono, że zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego doręczono w dniu 19 lipca 2012 r. Z tych względów termin zakreślony dla uiszczenia stosownej opłaty upłynął w dniu 26 lipca 2012 r. Termin ten upłynął bezskutecznie albowiem należny wpis sądowy nie został uiszczony do dnia dzisiejszego. W tym stanie rzeczy, działając na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a., Sąd skargę odrzucił.

Drugim z powodów, dla których Sąd odrzucił tutaj skargę było nieusunięcie jej braków formalnych. Do takowych należy bowiem zaliczyć zarówno brak pełnomocnictwa procesowego (patrz art. 57 § 1 w zw. z art. 46 § 3 i art. 37 § 1 P.p.s.a.), jak i brak dokumentu wykazującego umocowanie do podpisania pełnomocnictwa i określającego sposób reprezentacji strony skarżącej (KRS; patrz art. 29 P.p.s.a.). Z kolei w myśl art. 58 § 1 pkt 3 P.p.s.a., Sąd odrzuca skargę gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi. Taka sytuacja zaszła w tej sprawie, wszak wyznaczony termin, podobnie jak w przypadku braku fiskalnego skargi, upłynął bezskutecznie w dniu 26 lipca 2012 r.

W konsekwencji orzeczono jak w części dyspozytywnej postanowienia w oparciu o powołane wyżej przepisy.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.