Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicachz 2 lipca 2012 r., sygn. akt I SA/Gl 151/12

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
Skład
Sędzia WSA Teresa Randak przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 2 lipca 2012 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi S.O. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie ulg w spłacaniu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów Ordynacji podatkowej
Od orzeczenia
na skutek zażalenia skarżącego na zarządzenie z dnia 18 stycznia 2012 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić zażalenie;

Uzasadnienie

Na mocy zarządzenie z dnia 18 stycznia 2012 r. wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, wniesionej w niniejszej sprawie w kwocie 100 zł.

Na powyższe zarządzenie skarżący - z zachowaniem ustawowego terminu - wniósł zażalenie datowane na dzień 31 stycznia 2012 r. Wraz z zażaleniem złożył również wniosek o zwolnienie go od kosztów sądowych.

W pierwszej kolejności, zgodnie z wytycznymi Naczelnego Sądu Administracyjnego, rozpoznano wniosek o prawo pomocy. Na skutek powyższego, postanowieniem wydanym w dniu 4 kwietnia 2012 r. referendarz sądowy zwolnił skarżącego od kosztów sądowych.

Następnie wobec uprawomocnienia się orzeczenia referendarza sądowego, zarządzeniem z dnia 17 maja 2012 r. wezwano skarżącego do uzupełnienia braku formalnego zażalenia na zarządzenie z dnia 18 stycznia 2012 r. poprzez złożenie jego odpisu w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia zażalenia.

Powyższe wezwanie zostało doręczone skarżącemu w dniu 24 maja 2012 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru). Zatem termin do uzupełnienia braków upłynął odpowiednio dnia 31 maja 2012 r.

Skarżący w przewidzianym siedmiodniowym terminie nie uzupełnił braku zażalenia, nadesłał z kolei pismo w treści, którego wskazał, iż,,nie rozumie o jakie braki formalne zażalenia chodzi".

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje

Zgodnie z art. 194 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270) - zwanej dalej w skrócie P.p.s.a. zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym oraz zawierać wskazanie zaskarżonego postanowienia i wniosek o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie zażalenia.

W myśl art. 47 § 1 P.p.s.a. do pisma strony należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych. Brak wskazanych odpisów stanowi niedochowanie wymogów formalnych pisma procesowego w rozumieniu art. 49 § 1 P.p.s.a. Taki brak formalny podlega usunięciu w sposób przewidziany w tym przepisie, a jego nie usunięcie w terminie 7 dni prowadzi - w przypadku kiedy wniesione pismo procesowe jest zażaleniem - do jego odrzucenia zgodnie z treścią art. 178 P.p.s.a w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a.

Zgodnie z art. 197 § 2 P.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej.

Z kolei w myśl art. 178 P.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W niniejszej sprawie w wezwaniu Sądu, skarżący został pouczony o konsekwencjach jego niewykonania w wyznaczonym terminie i pomimo tego nie uzupełnił braku formalnego zażalenia.

Z wyżej wymienionych względów Sąd w oparciu o przywołane przepisy oraz przy zastosowaniu art. 178 w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 11 grudnia 2012 r., dokument z 4 kwietnia 2012 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.