Uzasadnienie
Na mocy zarządzenie z dnia 18 stycznia 2012 r. wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, wniesionej w niniejszej sprawie w kwocie 100 zł.
Na powyższe zarządzenie skarżący - z zachowaniem ustawowego terminu - wniósł zażalenie datowane na dzień 31 stycznia 2012 r. Wraz z zażaleniem złożył również wniosek o zwolnienie go od kosztów sądowych.
W pierwszej kolejności, zgodnie z wytycznymi Naczelnego Sądu Administracyjnego, rozpoznano wniosek o prawo pomocy. Na skutek powyższego, postanowieniem wydanym w dniu 4 kwietnia 2012 r. referendarz sądowy zwolnił skarżącego od kosztów sądowych.
Następnie wobec uprawomocnienia się orzeczenia referendarza sądowego, zarządzeniem z dnia 17 maja 2012 r. wezwano skarżącego do uzupełnienia braku formalnego zażalenia na zarządzenie z dnia 18 stycznia 2012 r. poprzez złożenie jego odpisu w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia zażalenia.
Powyższe wezwanie zostało doręczone skarżącemu w dniu 24 maja 2012 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru). Zatem termin do uzupełnienia braków upłynął odpowiednio dnia 31 maja 2012 r.
Skarżący w przewidzianym siedmiodniowym terminie nie uzupełnił braku zażalenia, nadesłał z kolei pismo w treści, którego wskazał, iż,,nie rozumie o jakie braki formalne zażalenia chodzi".
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje
Zgodnie z art. 194 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270) - zwanej dalej w skrócie P.p.s.a. zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym oraz zawierać wskazanie zaskarżonego postanowienia i wniosek o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie zażalenia.
W myśl art. 47 § 1 P.p.s.a. do pisma strony należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych. Brak wskazanych odpisów stanowi niedochowanie wymogów formalnych pisma procesowego w rozumieniu art. 49 § 1 P.p.s.a. Taki brak formalny podlega usunięciu w sposób przewidziany w tym przepisie, a jego nie usunięcie w terminie 7 dni prowadzi - w przypadku kiedy wniesione pismo procesowe jest zażaleniem - do jego odrzucenia zgodnie z treścią art. 178 P.p.s.a w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a.
Zgodnie z art. 197 § 2 P.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej.
Z kolei w myśl art. 178 P.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
W niniejszej sprawie w wezwaniu Sądu, skarżący został pouczony o konsekwencjach jego niewykonania w wyznaczonym terminie i pomimo tego nie uzupełnił braku formalnego zażalenia.
Z wyżej wymienionych względów Sąd w oparciu o przywołane przepisy oraz przy zastosowaniu art. 178 w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.