Uzasadnienie
Strona wniosła skargę na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 16 marca 2023 r., nr 90/02/2023/Ub w przedmiocie ustalenia obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Pismem z dnia 16 czerwca 2023 r. Sąd wezwał skarżącego do usunięcia w terminie siedmiu dni, od dnia doręczenia wezwania, braków formalnych skargi przez podpisanie skargi lub nadesłanie podpisanego odpisu skargi oraz podanie numeru PESEL. Sąd wskazał, że nadesłana skarga zawiera 1 stronę. Sąd jednocześnie pouczył, że nieusunięcie wskazanych braków formalnych skargi w terminie spowoduje odrzucenie skargi. Wezwanie zostało doręczone skarżącemu w dniu 23 czerwca 2023 r. Termin do usunięcia braków formalnych skargi upływał zatem z dniem 30 czerwca 2023 r. Z akt sprawy wynika, że braki formalne skargi nie zostały uzupełnione.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r., poz. 259, dalej: p.p.s.a.), Sąd odrzuca skargę, gdy pomimo wezwania nie uzupełniono jej braków formalnych.
W przedmiotowej sprawie, skarżący został prawidłowo wezwany do uzupełnienia braków formalnych skargi pismem z dnia 16 czerwca 2023 r. W związku z informacjami widniejącymi na zwrotnym potwierdzeniu odbioru przesyłki o dacie doręczenia wezwania (k. 18 akt sądowych), siedmiodniowy termin do usunięcia braków formalnych skargi upływał z dniem 30 czerwca 2023 r. Z akt sprawy wynika, że skarżący nie podpisał skargi ani nie nadesłał podpisanego odpisu skargi, nie podał również numeru PESEL. Ponieważ braki formalne wniesionej skargi nie zostały uzupełnione, w sprawie zaistniała podstawa do odrzucenia skargi na podstawie ww. przepisu.
Mając na uwadze powyższe, Sąd na podstawie 58 § 1 pkt 3 i § 3 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji.