Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczyz 13 marca 2020 r., sygn. akt I SA/Bd 20/20

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy
Skład
Sędzia WSA Jarosław Szulc
Rozpoznanie
w dniu 13 marca 2020r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi P. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za IV kwartał 2015r. i I kwartał 2016r.

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę

Uzasadnienie

Strona wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za IV kwartał 2015r. i I kwartał 2016r.

Pismem z dnia 20 stycznia 2020r. Sąd wezwał pełnomocnika skarżącego do usunięcia w terminie siedmiu dni, od dnia doręczenia wezwania, braków formalnych skargi poprzez podanie numeru PESEL skarżącego oraz złożenie opłaconego pełnomocnictwa lub jego uwierzytelnionego odpisu do działania w imieniu skarżącego przed wojewódzkim sądem administracyjnym lub przed sądami administracyjnymi. Sąd jednocześnie pouczył, że nieusunięcie wskazanych braków formalnych skargi w terminie spowoduje odrzucenie skargi. Wezwanie do uzupełnienia braków zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącego w dniu 11 lutego 2020r. - przesyłkę odebrał adresat, adwokat Laszlo Schlesinger (k. 19 akt sądowych). Termin do usunięcia braków formalnych skargi upływał z dniem 18 lutego 2020r. Z akt sprawy wynika, że braki formalne skargi nie zostały uzupełnione, pełnomocnik nie podał numeru PESEL skarżącego oraz nie złożył opłaconego pełnomocnictwa lub jego uwierzytelnionego odpisu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019r., poz. 2325 ze zm.), dalej: "p.p.s.a.", Sąd odrzuca skargę, gdy pomimo wezwania nie uzupełniono jej braków formalnych. W przedmiotowej sprawie, pełnomocnik skarżącego został prawidłowo wezwany do uzupełnienia braków formalnych skargi pismem z dnia 20 stycznia 2020r. W związku z informacjami widniejącymi na zwrotnym potwierdzeniu odbioru przesyłki o dacie doręczenia wezwania (k. 19 akt sądowych), siedmiodniowy termin do usunięcia braków formalnych skargi upływał z dniem 18 lutego 2020r. Z akt sprawy wynika, że pełnomocnik skarżącego nie podał numeru PESEL, jak również nie złożył opłaconego pełnomocnictwa lub jego uwierzytelnionego odpisu do działania w imieniu skarżącego przed wojewódzkim sądem administracyjnym lub przed sądami administracyjnymi. Ponieważ braki formalne wniesionej skargi nie zostały uzupełnione, w sprawie zaistniała podstawa do odrzucenia skargi na podstawie ww. przepisu.

Mając na uwadze powyższe, Sąd na podstawie 58 § 1 pkt 3 i § 3 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.